| Heartless562 a întrebat:

Obosit fizic si psihic. Nu sunt lenes, dar in ultimele luni de zile nu prea mai am chef de nimic. Nu simt nevoia de somn (ultima data cand am dormit de amiaza a fost acum ~13 ani). Ce sa fac? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Magne-B6 si o vacanta activa, vacanta adica sa nu mai faci ceea ce faci acum si activa adica sa faci altceva, sa obligi creierul sa gandeasca "cu alti neuroni", ca aia de-i foloseste acum zilnic au obosit laughing deci schimba locul si preocuparile un timp, daca se poate happy

5 răspunsuri:
| unknownn a răspuns:

Get a girlfriend!winking

| mmamiruna a răspuns:

Te inteleg perfect, si eu trec prin aceeasi perioada.Tot ce poti sa faci este sa dormi cat ai nevoie iar cand te trezesti(preferabil dimineata) sa bei o cafea scurta care sa iti ofere energie pentru ati rezolva treburile.Bafta

| Andreutza184 a răspuns:

Hm....si mie a inceput sa mi se intample si e cam straniu dar mi e mi se pare mai benefic daca dormi umpi si la pran.Eu am 14 ani(aproape) si de la o vreme tot adorm la pranz si simt ca nu am energie.Nu stiu exact daca e ceva rau sau de bine dar cred ca e din cauza ca am luat vacanta si ca acum nu mai avem atatea trebuir pe cap.

| DimLight a răspuns:

Cum a mai spus cineva get a girlfirend/boyfriend depinde ce esti..sau ce preferinte ai laughing ..si incearca un nap de 20-30 minute la amiaza totusi camera trebuie sa fie destul de intunecoasa si racoroasa altfel nu poti atipi, fa un sport fotbal, baschet, tenis cu prietenii ajuta destul de mult happy

| Empathizer a răspuns:

Incearca sa dormi 8 ore pe noapte. Fa miscare in aer liber macar 1 ora pe zi. Mananca cruditati in fiecare zi (legume si fructe) si hidrateaza-te cu 1, 5-2 litri de apa simpla pe zi. Elimina excesul de zahar din alimentatie, care poate genera oboseala cronica. Pentru asta incearca sa consumi predominant alimente in stare proaspata. Renunta la bauturile racoritoare indulcite, la mezelurile industriale si evita sa mananci conserve - toate au zahar adaugat, inclusiv conservele de carne.
Pentru un somn de noapte odihnitor, poti sa adaugi la masa de seara o ceapa rosie, tocata marunt si frecata cu putina sare si ulei de masline. O cura de iaurt va ajuta la refacerea florei intestinale, care va produce vitaminele din grupul B necesare pentru o buna functionare a sistemului tau nervos.
De asemenea ia in considerare un concediu la munte, care va stimula productia de globule rosii, marind aportul de oxigen spre celulele organismului.