Incerc să-ți dau o părere sa si înțelegi...Cred că te confrunți cu un mix de anxietate, stres și posibil o sensibilitate la cofeină. Faptul că tensiunea ta a fost mare doar ocazional nu înseamnă neapărat hipertensiune cronică, dar poate fi influențată de stres, alimentație, greutate și consumul de alcool.Palpitațiile, senzația de moleșeală și panica pot fi cauzate de anxietate sau atacuri de panică, mai ales că apar în momentele de repaus și după consumul de cafea. Lipsa activității în weekend poate accentua aceste stări.Iti zic ce ai putea încerca sau ce sa faci, apai faci ce vrei cu informația
Monitorizează tensiunea regulat, dar fără obsesie.(ca după te stresezi ca vai ai ceva și îți faci rău)
Evită cafeaua și alcoolul, mai ales dacă observi că îți agravează simptomele.
Reia activitatea fizică pentru a reveni în formă. Nu neapărat fotbal, poți și altceva
Gestionează stresul; respirație controlată, meditație, plimbări.
Consultă un medic dacă simptomele persistă, pentru a exclude orice problemă cardiacă reală.(care s-ar fi putut dezvolta între timp)
Cel mai probabil e vorba de anxietate combinată cu un stil de viață nesănătos, dar e bine să fii precaut. Eu zic sa mergi la un doctor, poate la un psiholog sa vezi de ce ești mai molesit sau de ce ești anxios.
Daca ai frica aia de boala, de ce naiba consumi alcool, care se stie ca este inamicul numarul 1 in distrugerea ficatului si creierului?
Renunta la alcool si pune mana sa faci sport, ca asta este simplu si usor pentru orice tanar, disparand orice urma de tensiune si grasime,
Daca tu ai suspiciuni de tensiune mare, nu consumi cafea!
Lasa alcoolul si fa un sport, fa ceva miscare. Dar nu ai nevoie de cafea!
Cafeaua e pentru cei care au tensiunea mica.