| haiuedistrus a întrebat:

Ok. Deci ma trezesc dimineata n-am nici-o problema. Ma duc la scoala si pe la a 3-a / a 4-a in fiecare zi incepe sa ma doara capul si imi este somn. Ajung acasa si ca de obicei stau putin la calculator totusi, nu stau chiar putin in unele zile stau aproape non-stop. O fi din cauza la calculator deci o sa ma opresc sa intru pentru cateva zile, daca nu se intampla nimic... o sa vad... totusi, alte idei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu stiu cati ani ai, dar iata cam cat ar trebui sa stai, insumat la TV si calculator pe zi: pana la 12 ani maxim 20 de minute pe zi. Intre 12 si 14 ani maxim 30 de minute pe zi. Intre 14 si 16 ani maxim o ora pe zi. Intre 16 si 20 de ani maxim 90 de minute pe zi. Astia sunt timpii maximi, pe care ar trebui sa eviti sa-i atingi (adica sa nu stai mai mult de o data la 3 zile timpul maxim si daca intr-o zi ai stat timpul maxim, a doua zi sa-l reduci macar la jumatate).
Daca e din cauza abuzului de calculator, ai nevoie sa revii la normal. Dar nu cateva zile, macar 3 luni pentru inceput ca sa observi modificari cu adevarat semnificative.

4 răspunsuri:
| camionagiull a răspuns:

Si pe mine ma durea capu tot asa statam mult la pc iesi si tu afar fa sport! alearga ia aer proaspat asa am fucut si mi-a disparuthee hee

| kappa a răspuns:

Pai c-am devii obsedat de calculator...incearca sa mai reduci orele de stat la calculator la maxim o ora...as vezi ca nu te mai doare capul si vei fii si tu mai plin de viata.

| haiuedistrus explică:

A 3-a / a 4-a ora* scuzati-ma tongue

| haiuedistrus explică:

Multumesc pentru raspunsuri! Sper sa ma ajute happy