| anonim_4396 a întrebat:

Ok, pe cand alte femei doresc sa ramana insarcinate, eu doresc contrariul - doresc un remediu din plante care sa ma conduca catre sterilitate. Deci cunoaste cineva astfel de plante care sa aiba aceste puteri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Exista medicamente care dau sterilitate. Din pacate ai grija ce iti doresti. Sterilitatea la femei inseamna transformarea acesteia din femeie in barbat. Modificarile sunt super periculoase: scade estrogenul=> toate caracterele secundare femeiesti sunt anulate: sanii isi pierd fermitatea, se lasa. Parul incepe sa fie foarte des si in zone specifice barbatilor (piept, mustata, barba...). Incepi sa te ingrasi exact ca un barbat: celebra burta de bere.
Pe langa aspectele estetice, estrogenul face ca sa creasca riscul unor boli: infarct miocardic, cancere de toate felurile (sani, uterin, vaginal, ovarian, de colon...).
Ai grija ce iti doresti. Chestia asta e foarte periculoasa.

Remediile naturaliste pe langa aceste efecte dau si hepatotoxicitate, ceea ce inseamna ca risti o hepatita toxica, si chiar o ciroza.

Exista multe alternative care nu necesita sterilizarea (ovarele raman, secretiile hormonale sunt normale, doar ca ovulul moare inainte sa ajunga in uter): legarea trompelor uterine ar fi cea mai sigura dintre astea.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Nu stiu ce sa zic... Nici eu nu-mi doresc copii... Si multa lumea mi-a spus "ai grija ce-ti doresti ca s-ar putea intampla"... E posibil ca la un moment dat sa gasesti persoana potrivita sau sa iti sune ceasul biologic si sa iti doresti unul. Mai bine apeleaza la o metoda contraceptiva care te protejeaza de o sarcina... Si reversibila. In cazul in care ai deja suficienti copiii si esti sigura ca nu vrei altii exista o metoda definitiva: legarea trompelor.
Dar... cel mai bine ia in calcul varianta care ti-a dat-o gabytzza... Steriletul. Trecand peste faptul ca trebuie sa mergi la ginecolog pentru asta... E o metoda de contraceptie foarte buna si nu iti afecteaza organismul ca anticonceptionalele care sunt pe baza de hormoni.

| monyk a răspuns:

Buna, eu cred ca ar fi bine sa te gandesti inainte de a face acest pas, pentru ca nu se stie niciodata ce se poate inatampla si ar fi pacat sa regreti mai apoi.sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai bine apelezi la o varianta mult mai sigura: steriletul
http://sanatate.ele.ro/Contraceptia-prin-sterilet_--a974.html