| anonim_4396 a întrebat:

Operatie amigdalita - In cat timp sunt ca nou dupa operatie si ce durere se resimt dupa operatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

De acord cu Cronki! Este o operatie usoara dar foarte dureroasa dupa aceea.Cred ca Cronki s-a referit din punctul de vedere al executantului, eu vorbesc din punctul de vedere al pacientului. Am facut cateva interventii chirurgicale la viata mea, dar asta a fost cea mai dureroasa si neplacuta. Dupa aceea am avut neplacerea ca atunci cand raceam in gat sa mi-se umfle amigdalele sublinguale, ceva ce nici nu stiam ca exista si baza limbii! Daca nu este strict necesar nu le scoate. Ele sunt bariera care impiedica virusii si microbii sa patrunda in corp si in loc de amigdalita sa faci pneumonie, faringita, laringita...

@Cronki:de acord, asa am zis si eu:daca nu este neaparata nevoie sa le scoata! Normal ca daca infectia se tot repeta trebuiesc luate masuri. Si eu n-am zis sa nu mearga la doctor.Sa mearga!

| Cronki a răspuns:

Niste analize, un tratament de doua zile cu antibiotice, si cu o ora inainte de operatie... o injectie pentru a opri "toate" secretiile din corp. Operatia dureaza 5 minute. Mod de desfasurare: se pulverizeaza o solutie cu gust de menta care iti amorteste locul, apoi o injectie locala cu adrenalina (epinefrina). Dupa un minut, cu ajutorul unei spatule se desprind cele doua amigdale. Pentru extirpare se foloseste o penseta si un foarfece cu streang la capat. Dupa extirpare, se introduce un tampon imbibat cu aceeasi substanta de mai sus. Operatia este foarte usoara, nu este dureroasa si nu curge sange( doar un pic. ca la o masea)
Durerea incepe sa apara dupa 2 ore de la operatie. dar cu un calmant si un somn bun se poate trece si peste asta. Apoi, inca doua zile de antibiotice, timp in care vei bea multe lichide. O luna de zile vei simti un oarecare disconfort la inghitit. Orice operatie poate duce la complicatii. Nu te opera inainte de Paste!

@anelaubed, amigdalele inflamate cronic nu mai ajuta in autoapararea organismului, ci se transforma la randul lor intr-un focar de infectie. Mergi mai bine la un control. Un medic stie cand este necesara o interventie chirurgicala si cand nu, fara sa-ti dea tie prea multe explicatii. Daca amigdalele se inflameaza mai mult de 5/6 ori pe an atunci este necesara operatia.

| DianaQ a răspuns (pentru Cronki):

Cinci minute in visele tale! Dureaza cam o ora! Cinci minute este numai anestezia!

| Cronki a răspuns (pentru DianaQ):

Sunt cazuri cand pot interveni complicatii, dar cand pacientul este pregatit preoperatoriu 3 - 5 zile si toate merg bine operatia in sine nu poate dura mai mult de 5 - 10 minute! Ce poate sa faca un chirurg o ora in gura pacientului?! Asta in cazul in care nu bea si o cafea intre doua extirpari! Dar procedeul de excizie nu poate dura mai mult de 2 - 3 minute pentru fiecare amigdala.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La mine a durat aproape 3 saptamani.

| DianaQ a răspuns:

Buna!
Toti prieteniI, toata lumea iti va zice ca este o operatie super simpla.
Eu mi-am scos chiar ieri amigdalele si pot sa iti zic ca pur si siplu nu le simti in gat ceea ce te jeNeaza, te ustura si te dor foarte tare si stiu de la o prietena ca devii ca nou in cam 7-20 zile. Dar tot trebuie sa ai grija deoarece ea poate duce la lucruri foarte grave ca o hemoragie in caz ca tustesti foarte tare, daca mananci tare sau nu respecti indicatiile. Poti sa nu mananci dar trebuie sa bei foarte multa apa.
Funda! :*

| Anca_9285 a răspuns:

Eu m-am operat anul trecut - 1 martie 2010. Am avut flegmon periamgidalian, iar amigdalite timp de 4 ani (cca 8 pusee/an). Stiu ca este foarte mult, dar medicii nu isi dadeau seama de acel flegmon si imi spuneau ca nu am decat "rosu in gat". Am facut la antibitotice pana am distrus ficatul. In final, anul trecut m-a diagnosticat corect un medic (sa ii dea D-zeu sanatate)! Insa problemele si mai mari au aparut dupa operatie. Infectia care am avut-o atatia ani mi-a "mancat" din muschiul gatului, astfel ca dupa ce a extirpat amigdalele sublinguale, a trebuit sa "chiureteze" gatul. Nu pot spune cum a fost dupa...CUMPLIT! Gatul nu mai este al meu - tot timpul am senzatia de "tub de plastic cu umflaturi". Nu pot bea si manca rece, decat la temperatura camerei. Pe drum merg infasurata in fular (toamna - iarna - primavara).
Am cca 5 operatii la viata mea (in 8 ani), dar nici una nu a fost ca asta. Din toamna si pana acum am facut 8 faringite, mi-au gresit si diagnosticele; iar mi-au dat multe antibiotice, care mi-au provocat boala serului. In final am ajuns la Dl. Profesor Dorin Sarafoleanu, care sper sa imi dea "de cap". Am facut ceva tratament, dar la aceasta ora sunt alergica la mai toate medicamentele (dansul m-a trimis la Spitalul MALAXA pentru teste). La aceasta ora nu suport decat gentamicina si paracetamol.
Oricum, dansul doreste sa ma opereze iar in toamna (nas si gat). Atata suferinta a edemetiat mucoasa si este un chin pentru mine.
Ser ca de data asta sa mai scap de chin!

| natalia_6088 a răspuns:

Buna, daca intrebi lumea o sa-ti spunaca este o operatie simpla, dar recuperarea este cea mai grea. Eu in acest moment sunt operata de amigdalite si se resimte recuperarea foarte tare.