| lays a întrebat:

Ori sunt eu cretina, ori astia care au scris prospectul la anticonceptionalele Marvelon 21.La sfarsit apare urmatorul text:
Toxicitatea desogestrelului precum si etinilestradioului este foarte scazuta.De aceea, nu e de asteptat sa apara simptome toxice la Marvelon, atunci cand sunt luate simultan mai multe tablete, de exemplu DE CATRE COPII.Simptomele care pot sa apara in acest caz sunt :greata, voma, iar la FETITE o usoara sangerare vaginala.
Observati ceva suspect in textul asta? Poate nu inteleg eu la ce se refera.Accept si injuraturi daca e cazul!
cea mai tare faza e aia cu "iar la fetite". folosesc si baieteii asa ceva? sau doar fetitele? si de la cati anisori? 4-5? Doamnestraight face!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, este vorba de administrararea accidentala la copii. Adica de reactiile adverse pe care le poate avea un copil care ia din pilulele mamei, lasat nesupravegheat. pe toate prospectele sunt date astfel de informatii. Nu pe grupe de varsta, fiindca in mare, efectul emdicamentelor este similar, indiferent de varsta, cu exceptia preparatelor ce contin hormoni sexuali, care au efecte diferite la copii si la persoane dupa pubertate.

| SweetLikeaLemon a răspuns:

Pai probabil se refera la cazurile in care copiii mici nu stiu ce sunt acele pastilute si le inghit

| alessia5158 a răspuns:

Idiotenia ai gasit-o aici http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=1758

Iata si un alt prospect fara idiotenii http://www.sfatmedical.ro/Dictionar_medicamente/MARVELON_21_comprimate
De unde si concluzia : "casca" bine ochii(mintea! ) la informatiile culese de pe internet!

| matrixismyname a răspuns:

Si ce? Daca e fetita nu poate ramane gravida? Cum ii apare ciclu, cum exista riscu si deci, trebuie pastile. E facut ghid user-friendly.

| Minnie a răspuns:

Greata si voma apar la toti copii iar la fetite, in plus, sangerari DACA INGHIT DIN GRESEALA acele pastile.Nu vad ce ar fi suspect la acest prospect, este explicat chiar f clar