| annnna1234 a întrebat:

Osteosarcomul(cancer osos) se poate forma datorita unei lovituri? Adica sa nu fi existat nimic inainte in oase si de la o lovitura puternica sa apara dureri la o saptamana? Si se poate vindeca? Presupun ca tumorile osoase se vad la radiografie nu? Daca un doctor spune ca nu e nimic la oase si se adevereste ca e tumora se poate sa fi fost in faza incipienta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista mai multi pacienti care si-au descoperit o tumora de oase dupa o lovitura. S-a investigat (stiintific, pe animale) aceasta posibilitate si nu s-a gasit nici o legatura. S-a ajuns la concluzia temporara ca mici osteosarcoame stau in stare dormanta pana la o lovitura si atunci cresc brusc. Tumorile osoase se vad pe radiografie, dar nu pe radiografia facuta imediat dupa o fractura. Si se vad cand au cam 1 cm, nu cand sunt mici. osteosarcoamele cresc foarte repede, cativa centimetri pe luna chiar, asa ca o radiografie facuta cu cateva luni in urma e posibil sa n-o fi vazut. daca sunt tratate la timp si agresiv, osteosarcoamele se pot vindeca

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai mai postat această întrebare, nu are legătură cu, căzătura. Mai repetă biopsia.
Nu aici găsești rezolvarea.
Sănătate!
Pa, pa.

| e7d7n7 a răspuns:

Aşa uşor se face cancer crezi? Păi înseamnă că eu, care fac MMA şi-mi iau aproape zilnic lovituri, am 10 canceruri.

| annnna1234 explică (pentru e7d7n7):

Cam asa usor se face. Daca nu e de la o lovitura e din senin. Si asta e si mai grav.