| AlinaVelcea a întrebat:

Pacientii in coma idusa aud ce se vorbeste in jurul lor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Da, dar altfel decat crezi.
Uneori, pacientii aflati in coma au experiente de decorporalizare. Vad si aud ce se intampla in jurul lor.
Poti afla mai multe studiind fenomenul NDE (Near Death Experience)

| Violleta2022 a răspuns:

Unii spun ca auzeau cand erau in coma, altii nu.

| relian a răspuns:

Daca esti in coma ce sa auzi? Coma indusa sau coma de alta natura e tot coma, deci esti inconstient.
Intrebi ca si cum ai spune daca sunt a dormit ca iau pilule sunt constient laughing odata ce dormi cu pilule sau fara, esti dus deja dormi.

| doctorandus a răspuns:

Unii da, pentru ca substantele care induc somnul sunt prea putine pentru corpul lor, dar raman active substantele care induc paralizia.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

In timpul operatiilor sub anestezie se poate intampla asa ceva: inceteaza anestezia si somnul, dar ramai paralizat temporar si simti cum chirurgul iti taie in carnea ta.