| MorcovMajestic a întrebat:

Pana la urma la ce se refera romanii cand spun ca ii trage curentul? Exista sau nu curentul asta? Daca nu exista cum de afecteaza atatia oameni?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Acest "curent" la care se refera romanii este un fel de babism, dar in opinia mea el este real si face referire la aerul rece din mediul exterior, nu se poate ca acesta sa nu existe...
Desi nu este un termen tehnic si nici acceptat de medici, in opinia mea 'a te trage curentul' este cat se poate de real, sta la baza imbolnavirile pe care multi le capata din momentul in care isi fac baie si ies imediat afara de exemplu
Cei care stau intr-un mediu in care bate vantul si apoi racesc sau chiar fac complicatii cu dureri de urechi si asa mai departe.

De ce medicii nu recunosc asta eu nu stiu, atata timp cat daca te expui frigului te poti imbolnavi?
Atunci care este legatura (pe care multi nu o accepta) intre statul in frig si imbolnavirea la plamani, raceala, dureri de gat?
Cati dintre voi pot rasturna aceasta situatie prin intrarea in apa rece sa zicem la -10 grade si neimbolnavire in zilele urmatoare
Deci exista sau nu legatura intre frig si imbolnavire? Intre aer rece si imbolnavire?

suntserios
| suntserios a răspuns:

E o explicatie babeasca pentru o durere / boala pe care nu vor sa recunoasca ca o au.

Cand te dor dintii, nu e de la curent, e de la o infectie.
Cand te doare spatele nu e de la curent, e de la un muschi
Cand racesti nu e de la curent, e de la un virus

| MorcovMajestic explică (pentru suntserios):

Pai da, dar durerile alea apar dupa ce stau in frig.

| mihai69 a răspuns:

1. Dacă stai lângă o priză sau un cablu de înaltă tensiune, clar că o să te tragă curentul. Musai să porți cizme și mânuși electroizolante!
2. Sigur că există! Ai încercat vreodată să bagi un deget colo? (nu recomand!)
3. Îi afectează pentru că nu au echipament de protecție și ating firele...

| Wr3nch a răspuns:

Curentul e o explicatie ezoterica pentru neglijenta. Aia pe care ii dor dintii ''de la curent'' au infectii sau alte probleme, dar nu vor sa plateasca tratamentul.

| ReddY25 a răspuns:

Adica le e frig

| seth2016 a răspuns:

Romanii, fiinte sensibile la vant, inteleg prin "m-a tras curentul" o nevralgie, o raceala, o intepenire e gatului (torticollis) si/sau spatelui.
Toate se trag de la altceva, nu de la vantul care bate printr-o fereastra. Dar se pare ca aceste conditii ii fac mai sensibili la un vant directionat spre ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca sunt niste termeni pe care nu am timp sa ii explic iti recomand sa citesti:
https://www.arcadiamedical.ro/......pre-curent
Tldr: Curentul se refera la o briza rece constanta care iti raceste anumite parti ale corpului iar coprul nostru incearca sa incalzeasca acele parti dar pentru ca expunerea este de lunga durata intervin diferite procese pentru a preveni pierderea caldurii, procese care pot crea dureri musculare si pot slabi sistemul imunitar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iar la durerile de dinti este clar ca vorbim de infectii deja existente.