| 1234568807 a întrebat:

Paranoia e o boala mintala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pacatos a răspuns:

Dacă ai paranoia dă-mi-o mie că fac colecție mie imi place eu am si triplă personalitate si schzofrenie.

Da este o boala când iti imaginezi că o să vină rachetii să îți spargă casa de si sansele sunt foarte mici

Atunci când crezi că mâine da faliment România pentru că au venit prea multi muncitori din ate tari pe aici ce mucesc pe 100 euro / luna că mănâncă orez.

Dacă iti imaginezi că dă putin cu nucleara iar când pocneste un cauciuc la o masina pe strada tu gata crezi ca a bubuit bomba si te ia cu palpitatii de la inima
asta inseamna paranoia

Când esti la vama crezi că o sa iti bage vamesul uraniu in portbagaj peste plutoniul pe care il cari tu

Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, paranoia este o boala mentala destul de serioasa si grava care netratata de un psihiatru, poate evolua spre schitofrenie.

| oglindasultanului a răspuns:

Se trateaza facand distanta cu cei care te batjocoresc, n-o sa mai gandesti astfel departe de ei.

| Sophieka a răspuns:

Gabi, esti grozav uneori la raspunsuri!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,chiar una din cele mai grave, psihoza cronica, gen nu se poate vindeca doar trata.

| 1234568807 explică:

Da, o boala care iti conduce creieru