| alex10b a întrebat:

Pareri spitale psihiatrie București

Vă salut!
Il am pe vărul meu cu tratament psihiatric de 2-3 ani si a avut mai multe decompensări (episode) de-a lungul timpului. Episoadele au fost in principal de tip depresie recurenta, rezistenta la tratament, tulburare anxioasa asociata cu tulburări de somn. Dar si tentative autolitice (suicid)...

Eu find la medicină mereu I-am sfătuit sã respecte schema de tratament si programarile de la psihoterapeut (psiholog clinician).

Întrebarea mea este: unde sã il trimit, SF. Stelian sau Obregia (fostul nr 9). Am auzit pareri bune din ambele parti.

Întreb deoarece ultima dat m-a speriat foarte rău, a
fost dus cu ambulanta la UPU...

Încă o chestie: noi de mici am avut educatie religioasă. Credeti ca I-ar ajuta să stea si câteva zile apoi la o manastire sa mediteze, nu neaparat pentru ca e el crestin, ci pentru sufletul lui. Pentru sinele lui.
Nu sunt de acord cu multe din biserica ortodox dar să stai 20 min intr-o biserică mi se pare mai terapeutic decât 5 sedinte de terapie. Mă rog, exagerez acum. Dar întelegeti ideea.
Multumes anticipat si sanätate tuturor!
Si vacanta placuta!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ioana748 a răspuns:

Ambele sunt bune.
Multi optează pentru Sfantul Stelian dar si la Obregia sunt oameni de treaba si buni specialiști.
Da, trebuie sa urmeze schema de tratament si sa nu neglijeze psihoterapia.

Din punct de vedere spiritual, poti merge cu el la niste slujbe de maslu la Sf Nectarie si Efrem la Manastirea Radu Vodă si la dezlegari la Sf Ciprian pe Victoriei.
Ar trebui insotit la biserica, i ar face bine si compania cuiva.
Asa ca si plimbare, la biserica in cazurile acestea este cel mai relaxant Intr adevar.

Doctorul Dulcan este un renumit neurolog si psihiatru care crede si in Dumnezeu si a vazut multe ameliorari de stare ale multor persoane carora nu li se dădea nici sansa din punct de vedere stiintific. Dar au accesat si lnteligenta Suprema prin rugaciuni si rezultatele nu au intarziat sa apara.

Multa sanatate si Maica Domnului sa va ajute.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Lasa-ti varul in pace, ca are medic de familie si stie acel medic unde sa-l trimita.

Ma indoiesc eu ca tu ai fi la medicina, odata ce recomanzi sa mearga la biserica, in loc sa mearga la psihiatru!

| alex10b explică (pentru Violleta2022):

Eu nu l-am trimis la biserică, eu încerc să îi găsesc ceva ce l-ar liniști pe interior. Dacă tu ești atee, e ok. Dar nu îmi spune mie să fiu și eu așa. Fiecare cu propriile opinii și păreri. Să să ca la medicină există un prof foarte amabil care este și preot, pe lângă medic. Dr. Târtea. Caută pe FB. O zi bună!

| Violleta2022 a răspuns (pentru alex10b):

Credeam ca esti student la biserica, dar acum te invarti dupa coada, odata ce ai scris cu manuta ta ca mai bine sa se duca la biserica...