| paps45 a întrebat:

Parodontoza e ereditara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Cum apare parodontoza?

Cauzele aparitiei aceastei imbolnaviri sunt numeroase si diverse. Au fost incriminati diversi factori printre care cei genetici, bacterii, conservanti alimentari (drept pentru care a fost supranumita si "boala civilizatiei"), cel mai important ramanand acumularile de detritusuri la baza dintelui, denumite placa si tartru, elemente care pe langa iritatia cronica pe care o exercita, constituie medii optime de cultura bacteriana. Substantele nocive rezultate in urma metabolismului bacterian provoaca inflamatia, care este practic primul stadiu al parodontozei.

5 răspunsuri:
tundenana
| tundenana a răspuns:

Da, este... paradontoza in cele mai multe cazuri este mostenit genetic de la la parinti, bunici etc...

| retrogrobian a răspuns:

Nu stiu daca exista dovezi stiintifice in privinta ereditatii paradontozei, dar pot sa iti spun ca trei generatii din familia mea, din partea mamei, au avut probleme cu paradontoza, mama ar cam fi a patra generatie.
Cumva am impresia ca trebuie sa fac vizite mai dese pe la stomatolog!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parodontoza are, intr-adevar, o componenta ereditara. Daca ai in familie asemenea cazuri ar fi bine sa te prezinti periodic la cabinetul stomatologic, unde sa ti se faca o evaluare atenta a situatiei. Oricum, ereditatea consta in predispozitia pentru boala, e doar un factor de risc, dar conteaza enorm cum iti tratezi gingiile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parodontoza nu apare doarpe criteriu ereditar, poate aparea si fara sa mai fi fost alte cazuri in familie. E nevoie de un consult specializat pentru un diagnostic precis, pentru ca simptomele pot indica si alte afectiuni, gingiile se pot retrage si din cauza tartrului, bruxism (scrasnitul dintilor) etc.

| andrada_8569 a răspuns:

Eu am auzit ca ar fi, bunicul meu are, mama are... acum mi se pare ca nici eu n-am cele mai sanatoase gingii... Sper totusi ca asta cu ereditatea e o speculatie fara fond...