| MorenytaShuttUp a întrebat:

Pastile pentru somn (somnifere) vreau si eu. Imi recomanda cineva ceva? Am probleme foarte mari cu somnul. Pur si simplu nu pot dormii. sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu sunt indicate la copii.Iar, in asemenea cazuri, noi nu suntem medici sa facem asemenea recomandari.Pentru ca vei deveni dependenta toata viata de ele.Si nu fac bine.Schimba-ti ora de culcare, bea o cana de lapte cald seara, muzica de relaxare.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU există "somnifere care se pot lua fara reteta"!
Deci, NU le poţi obţine fără un consult medical.

Mergi la medicul de familie şi, dacă consideră necesar, îţi va prescrie un anumit produs!

NU poţi lua/cumpăra "somnifere" ( medicamente de acest gen ) decât dacă ai Reţetă/prescripţie medicală de la medicul de familie ( ori alt medic/specialist )!

Cel mult, dacă vrei, poţi cumpăra ( FĂRĂ Reţetă ) produse naturiste ( pe bază de plante ) indicate în stări de insomnie.
Poţi să mergi la o farmacie sau chiar la un magazin naturist şi să soliciţi un astfel de produs...

Toate cele bune!

| OnuOnulică a răspuns:

Îți recomand Sedatif PC. Însă e un produs foarte tare și ar putea să te afecteze dacă ești minor. Îl poți cumpăra din farmacie.

| Fatamuntilor a răspuns:

Userii TPU NU pot recomanda somnifere! NU suntem specialisti!
Incearca sa bei un ceai caldut de tei inainte de culcare, poarta o pijama comoda. Cauta o muzica relaxnta, citeste o cateva pagini inainte de culcare!
Culca-te la ore potrivite (22, mai ales daca ai scoala)
Daca probleme persista, mergi la medic!

| Divy a răspuns:

Nu îți recomand somnifere datorită dependenței și complicațiilor ce pot apărea pe urmă.

Încearcă să eviți să stai la calculator, telefon și televizor cu 2 ore înainte de a dormi.

Fă sport și nu mânca seara prea târziu, ascultă muzică ușoară, bea un ceai încearcă alte metode dacă nu dau rezultate apelează la un doctor.