| xFaith a întrebat:

Pe 18 iulie plec in vacanta la mare. Mie luna asta pe 19 mi-a venit. nu as vrea sa imi vina menstruatia in intervalul asta de timp 18-19-20. Totusi as vrea sa inot, nu sa stau pe sezlong privindu-i pe altii cum se distreaza. Mama nu poate schimba data deoarece atunci are ea concediu. As vrea sa imi vina mai tarziu. sau poate chiar mai devreme. Un sfat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Sincer, când am avut bilet de tabără la Costinesti, in anii facultatii, o colegă s-a confruntat cu aceeasi problemă. Ii era teamă ca perioada fatidică va fi chiar in zilele acelea. O tipă a invatat-o să facă se scalde in mare, pentru ca datorită apei reci va intârzia. Culmea e ca asa a facut si a scăpat făra sa se îmbolnavească.
Altă metodă ar fi să treci pe la un medic ginecolog care-ti va prescrie ceva si-ti va ajuta cu sigurantă.
Dar sa stii ca uneori iti faci probleme degeaba, poate până atunci "scapi", de multe ori vine mai repede cu o saptămână!

2 răspunsuri:
| FlaviFlv a răspuns:

Acuma e mai aiurea da funcționează. Dacă bei alcool înainte îți întârzie, dar trebuie să bei cu vreo 2, 3 zile înainte. Sau poți să folosești liniștită ob, nu e nicio problemă.

| alexandra209 a răspuns:

Eu iti recomand sa folosesti OB fiindca cu OB poti linistita sa inoti, sa fugi etc. Dar ai grija sa schimbi la fiecare 4-6 ore!