| Dani211 a întrebat:

Pe data de 13 Octombrie am aflat ca am covid.Am avut frisoane primele zile,dupa fara gust si miros.Bun, acum sunt in 30 Octombrie si mai tusesc mai rar dar inca nu am gust si miros,simt un miros de boala cand fumez, foarte putin dar doar mirosu acesta strain.Am fost si la servici 3 zile,din cauza faptului ca nu mi-au prelungit concediu medical,nu cred ca mai este trasmisibila dupa atata timp! O sa mai imi revina vreodata gustu si mirosu? Ca m-am saturat sa manac orice si sa nu simt aromele,simt doar sarat sau dulce,atat! Sunt vaccinat,imi puteti da niste informatii,un articol ceva cu cineva care sa confruntat cu aceasta situatie ca si mine, ma refer la gust si miros.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Mai toti care au avut boala asta asa s-a intamplat, pierderea gustului si mirosului.O sa revina, mai greu dar revine, nu te mai gandi, fa-ti de lucru.
Mergi la munca dupa ce faci iar test si cad aia ca esti ok.Referitor la faptul sa faci ceva sa iti revina simturile astea nu ai ce, nimeni nu stie exact ce se intimpla.Nici nu or sa stie prea curand.Am citit la unia lea venit gustu si mirosul dupa un an, la altii dupa o luan, altii dupa luni de zile.
Mirosul o sa vina mult mai tarziu.
Cred ca ce cauzeaza boala asta ataca papilele gustative, sau ceva pe acolo si la nas la fel, Dar din cate am citti astea se refac.Acu ca se refac ca si cum au fost inainte,asta nu stiu,o sa afli tu dupa un an de zile,chair de o sa isi revina,no sa revina asa la capacitaile maxime.
Eu am gust ca si inainte,dar miros mai slabut,adica nu miros la distanta mare,uneori simt si mirosuri de la distanta,dupa o zi iar se duce,revine si tot asa.
Dar nu ma afecteaza, nu ma deranjeaza, ma simt ca si inainte.

Am pe cineva, odata cu mine a fost bolnav si nici acum nu ia revenit gustul, mirosul nici atat, au trecuta cateva luni deja.

| Violleta2022 a răspuns:

Unii se plang de lipsa mirosului si dupa 4-5 luni de la infectarea cu covid.
Acum nu-ti poate spune nimeni concret cat te va tine pe tine, pentru ca depinde strict de imunitatea corpului tau si cat de repede se reface.