| MissPitica a întrebat:

pe iubitul meu il doare foarte tare gatul pe dinafara cand vrea sa il intoarca spre dreapta, si nu stiu ce sa ii fac pentru ai trece il doare extrem de tare daca vreau sa-i intorc gatul incet spre dreapta... Funditatongue Pls

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Eva a răspuns:

Probabil are o criza de torticolis. O sa-i treaca in 2, 3 zile... poate sa foloseasca unguente si pastile antiinflamatoare (Voltaren, Diclofenac si pastile Diclotard).
Nu e grav! trece happy

"Torticolisul este o deviatie bidimensionala a capului si gatului cunoscuta sub numele de 'gat stramb', constand in inclinarea gatului de partea bolnava si rasucirea capului de partea sanatoasa. Aceasta deviatie este secundara afectarii unuia dintre cei doi muschi sternocleidomastoidieni drept si stang.

La inceput apare o senzatie de discomfort si rigiditate a gatului, apoi capul se inclina intr-o parte datorita contractiei spastice unilaterale a muschiului sternocleidomastoidian. Aceasta contractura mai mult sau mai putin dureroasa a muschilor gatului limiteaza miscarile de rotatie ale capului. Uneori, aceasta contractura este asociata cu cea a muschilor de la nivelul umarului din partea opusa sau poate aparea un spasm muscular in jurul gurii. Durerea se instaleaza in muschii cervicali si de-a lungul unor linii de pe toracele anterior si posterior. Simptomele dispar in timpul somnului."

5 răspunsuri:
| Remus13 a răspuns:

Il poti da cu un unguent gen Lioton sau Voltaren, de 2-3 ori pe zi azi si maine si o sa-i treaca. Poti sa-i dai cu alt unguent eu ti-am dat exemplu si sa stea in pat, sa nu faca efort si sa se odihneasca cat mai mult.
Ai grija de el. Succes.

Răspuns utilizator avertizat
| alabalaportocala2011 a răspuns:

Să meargă la doctor.

| StefyLoVy a răspuns:

Daca chiar vrei sa-l ajuti ii trebuie o crema speciala cum ar fi : Puterea Ursului este foarte buna pentru ori ce, dupa ce este aplicata trebuie sa ste in pat 10 minute rotindus USOR gatul sub plapuma si in 9 minute dupa aplicarea exercitiului isi va reveni. Cuplacere!

| Gianina1701 a răspuns:

Zii sa doarma cu capul pe partea care il doare si a doua zi e ok... Mi s-a intamplat si mie. A dormit rau! big grin