| denyzo a întrebat:

Pe zi ce trece simt ca nu mai am nici o putere.
Prieteni nu mai am deloc,
Ghinioane am mereu, dezamagiri, stari de nostalgie, nu ma mai incanta nimic, la scoala imi merge foarte prost, colegii sunt rautaciosi cu mine, nu ma inteleg cu nimeni din clasa, unii profesorii imi pun note rele pe nedrept, nimenj nu ma intelege etc.
Unde mai pot gasi fericirea? sad

Cum pot sa fiu o persoana rea?
Daca esti bun, practic asta patesti.

Simt ca nu mai pot..parca pe zi ce trece este mai rau si toate astea de cand am intrat liceu...

Ce imi recomandati?
Ar fi bine sa vorbesc cu un psiholog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da, du-te la un psiholog. Te poate ajuta foarte mult, si nu zic doar asa.

| Ririru a răspuns:

Buna,

Am si eu stari de genul asta. Sa stii ca fericirea ti o creezi singur. Din nefericire, lumea este rea. Nu stiu de ce, intalnim tot mai multe persoane rautacioase, fara un motiv neparat. Asta e. Lumea e naspa si asta nu ar trebui sa te afecteze pe tine, citeste, dezvolta ti cunostintele. Atragi ceea ce gandesti cica. Fii mandru de tine exact asa cum esti tu, inca esti mic. N ai intampinat multe greutati. Mai urmeaza, asta e viata, e grea. Bazeaza te pe tine, poti sa faci tot ce iti propui! Esti puternic! Invata, iesi la alergat, fa ce ti face placere, dezvolta noi pasiuni, cunoaste lume si nu accepta niciodata ca starea ta sa fie infulentata de alte persoane, persoanele vin. pleaca, nu e vina ta, nu te potrivesti in viata lor, inveti de la toata lumea cate ceva. Lumea e rea, uneori fata motiv, accepti, nu e vina ta. Nu trebuie sa te afecteze, tu stii cum esti, ce spun ei e o prostie, ei n au de unde sa te cunoasca. Pune mana si invata, viata abia incepe. Bucura te ca ai ce manca, toate membrele si ca esti sanatos. Am crescut urat, am umblat prin spitale, sunt altii vai de ei, n au o mana, sunt muti, orbi, etc. Cum crezi ca e viata lor? Fii tare! Fericirea depinde de tine!

| denyzo explică (pentru Ririru):

Iti multumesc foarte mult pentru raspuns! :*

| peperonies a răspuns:

Pai ia problemele si vezi pe care poti sa le rezolvi. aia cu la scoala imi merge foarte prost e foarte usor de rezolvat. pui mana si inveti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cam asa sta situatia in zilele noastre...
https://www.youtube.com/watch?v=QXWNChoIluo

| MaTeOGG a răspuns:

1. DA, du-te la un psiholog dar mai intai vorbeste cu parintii.
2. Spune-le parintilor sa va mutati.
3. FUNDA?

| BlueButterfly97 a răspuns:

Asa am fost si eu si tot de cand am intrat la liceu. Vreo 4 ani si ceva am fost in depresie, a fost foarte nasol, dar acum am trecut peste fara psiholog, parintii nici in ziua de azi nu stiu prin ce am trecut. Ti-as spune mai multe si cum am trecut dar nu pot scrie aici...

| denyzo explică:

Bună. Lasa-mi un mesaj daca vrei sa vorbim, ori Facebook-ul tau. Mi-ar face placere. happy

| MihaelaElena67 a răspuns:

Fericirea vine din persoana ta. Gaseste ti pacea interioara. Fi bucuros fara ajutorul altor persoane. Lumea e foarte rea. E un loc urat unde se intampla multe lucruri rele. Fii feirict singur. Ok. daca reusesti vreodata sa te intelegi cu o persoana, nu ezita. NU toate personele sunt la fel. sunt si oameni de treaba ce merita succes. Iti doresc mult succes!

| Chen a răspuns:

Exact asa sunt si eu frate. 100%. Nu puteam s-o spun mai bine.
Incerc sa vad pe toata lumea in cea mai buna lumina posibila, si sa ma fac placut, da' oamenii se feresc de mine ca de ciuma. Tot asa-i si cu nostalgia, dezamagirile si ghinioanele. Daca-s stii ce sa fac ti-as spune, dar nu sunt in masura, sa stii ca nu esti singur totusi.

| denyzo explică (pentru Chen):

Exact!
Niciodata nu mi-am explicat motivul adevarat pentru care persoanele fug de mine.
In scoala generala totul era altfel, eram fericita, aveam cu cine sa imi impartasesc gandurile, etc.
La liceu viata mea s-a schimbat total. : (

| BlueButterfly97 a răspuns (pentru denyzo):

Nu fuge nimeni de tine, asa credeam si eu. Toata chestia este in felul urmator: cum te tratezi tu, asa vei fi trata de altii. Daca tu te respecti si te accepti asa cum esti, ceilalti te vor respecta si te vor accepta. Tu de fapt te lupti cu tine insuti.