| ralucaralu a întrebat:

Pediatria e o ramura a medicinii pentru care iti trebuie medie(nota) mare dupa cei 6 ani de facultate? E greu sa ajungi pediatru? Cam ce nota ti-ar trebui? La ce specializare e cel mai greu sa "intri"?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| mymed a răspuns:

Uite aici o lista cu cele mai cautate specialitati anul trecut
http://mymed.ro/repartitie-specialitati-rezi-2010-punctaj.html

| a1doru a răspuns:

Dupa facultate trebuie sa te inscrii la rezidentiat.cea mai grea specializare e, parerea mea, ATI.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Media din facultate nu conteaza deocamdata la alegerea specialitatii. Conteaza nota pe care o iei la Examenul National de Rezidentiat care se de dupa licenta.
Pediatria este o specializare cautata la rezidentiat, dar sunt multe locuri, asa ca se ia cu punctaje medii (cam jumatate din cei care iau examenul isi pot alege pediatrie, prind locuri pe aceasta specialitate). Cele mai cautate specializari sunt medicina legala, endocrinologia, gastroenterologia, chirurgia plastica.