| Helena08 a întrebat:

Pentru ca multi dintre doritorii de medicina isi pun de multe ori inaine intrebarea " a da sau a nu da la medicina?", m-am hotarat sa deschid un topic cu acest subiect.
Ar fi util ca cei care au trecut deja pragul acestei facultati sa ne impartaseasca din experientele lor (motivul pentru care au ales medicina, pregatirea pentru admitere, materiile, cursurile, practica, timpul liber etc.) Oare sa fie facultatea de medicina asa de speriat sau e doar un mit? O zi buna!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| KellyGreen a răspuns:

Buna!
E chiar interesant, eu vreau sa dau la medicina si chiar m-ar ajuta foarte mult sa stiu asta.

| Helena08 explică (pentru KellyGreen):

Si pe mine ma bate gandul sa dau la medicina, dar recunosc ca e o decizie mai grea decat as fi crezut. Mai ales ca multi, ce-i drept poate fara intentie, reusesc sa fie sadici si sa ne faca sa ne fie tema sa facem 'pasul cel mare', izbindu-ne de cruda realitate a sistemlui sanitar din Romania.
In ce oras vrei sa dai la medicina?

| KellyGreen a răspuns (pentru Helena08):

Buna!
Momentan nu m-am gandit la asta dar oricum eu nu vreau sa raman in Romania, as alege o cu totul alta tara, eu as vrea ori Franta ori Elvetia.

| Helena08 explică (pentru KellyGreen):

Mult succes iti doresc, sper sa faci alegerea corecta! Medicina se face din placere nu pentru bani, dar nu poti trece indiferent cand vezi ca medicii sunt 'rasplatiti' cu astfel de salarii dupa atat de mult efort depus in facultate.

| KellyGreen a răspuns (pentru Helena08):

In nici un caz nu o fac pentu bani, decat sa o fac pentu bani mai bine stau acasa. Doar ca vreau sa devin foarte buna in domeniul asta si in Romanai nici nu prea avem echipamentele necesare.

| doctorandus a răspuns:

Medicii si studentii la medicina au cel mai mare procentaj la sinucideri reusite. Asa ca daca n-ai nervii tari si nu esti pusa pe invatatura, mai bine renunti.

| xXdoareuXx a răspuns:

Ar fi o chestie destul de interesanta. Iti urez succes