| fuckName a întrebat:

Pentru ce se ia neuromultivit?
Nu am inteles nimic de pe prospectul de pe internet. Funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Veme a răspuns:

Probleme neurologice. Paralizii usoare. Cand nu-si mai simt anumite parti din corp, unii oameni cu probleme, iau asa ceva pentru a reface nervul cu aceste vitamine pentru nervi.(ca sa intelegi - nu este chiar asa literlamente)

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"1. CE ESTE NEUROMULTIVIT ŞI PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ
Neuromultivit face parte din grupa farmacoterapeutică: vitamine, vitamina B1 în combinaţie cu vitamina B6 şi/sau vitamina B12.
Vitamina B1 (clorhidrat de tiamină) intervine în metabolizarea carbohidraţilor. Tiamina este detectabilă în ţesutul nervos şi membrane şi joacă un rol în sinteza mediatorilor implicaţi în funcţia neuronală.
Vitamina B6 (piridoxina) intervine în metabolizarea aminoacizilor în ţesutul nervos. În plus, vitamina B6 intervine în biosinteza multor mediatori, cum sunt dopamina, adrenalina şi noradrenalina.
Vitamina B12 (ciancobalamina) are un efect în metabolizarea unor componente speciale ale celulei (acizi nucleici), în special în metabolizarea acizilor graşi, jucând un rol major la nivelul ţesutului nervos.
Această vitamină este indispensabilă în procesele de creştere şi multiplicare celulară.

Neuromultivit este utilizat în tratamentul adjuvant al neuropatiilor cum sunt:
- polineuropatie de diverse etiologii,
- nevrită şi nevralgie,
- nevrită radiculară apărută ca urmare a bolii degenerative a măduvei spinării,
- nevralgie intercostală
- episoade dureroase pe unul sau mai multe ramuri ale nervului trigemen,
- durere pe traiectul nervului sciatic,
- sindrom umăr-mână,
- durere şi hipomotilitate la nivelul coloanei lombare,
- durere şi hipomotilitate a gâtului, umărului şi braţelor datorate iritării plexului nervos al gâtului şi
- paralizia muşchilor faciali." - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_3060_14.12.10.pdf?anmPage=1127&ID=22525

Toate cele bune.

| Okkultist a răspuns:

NEUROMULTIVIT(R)Prospect
Descriere Neuromultivit face parte din grupa farmacoterapeutică: vitamine, vitamina B1 în combinaţie cu vitamina B6 şi/sau vitamina B12.
Neuromultivit este utilizat în tratamentul adjuvant al neuropatiilor.
E logic zic si eu... Ti-a raspuns veme corect