| brokxy a întrebat:

Pentru cei care sufera de anxietate sociala. Este normal sa fiti asa de emotionati ca nu mai sunteti constienti de lucrurile din jur? Exemplu eu la vot in fata oamenilor m-am lovit de o masa am intrat in ea nu o constientizam, si tremuram wtf am crezut ca era sa lesin, si tremur. Si la scoala era sa lesin la festivitate. Si am mancat inainte. Doar cand sunt inconjurata de multi oameni imi pierd mobilitatea. Si acum cativa ani nu eram deloc asa!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Nu e bine, dar ce sa facem, lupta impotriva anxietatii; fight like a girl, Velia!

| RAY a răspuns:

Sa stii ca mintea te duce, dar ai ceva emoti, complexe poate de inferioritate?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E normal pentru tine, nu existã un termen de normalitate/anormalitate, sincer mie mi se pari amuzanta. laughing
Ce conteaza cum erai acum cativa ani?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu mai am probleme de genu, acum m-am mai "adunat". Dar cand eram de varsta ta (la scoala) eram fix ca tine, de stress imi pierdeam si echilibrul laughing
Poti incerca ceva calmante usoare, sau o cafeluta- cafeau scade depresia, anxietatea, dar creste nervozitatea, agitatia

| Violleta2022 a răspuns:

Asta nu-i anxietate sociala, este mai repede emotie exacerbata.
Nu-ti fa probleme, sunt multi care patesc acest lucru, trebuie doar sa te autosugestionezi sa te relaxezi, spunandu-ti singur ca nu ti se intampla nimic rau, este doar o chestie de moment, fara pericol si fara importanta vitala.
Cineva spunea ca, atunci cand esti intimidat de o persoana, sa ti-o imaginezi in piele goala. Evident ca urmatorul moment este sa zambesti si sa iti imaginezi in ce situatie jenanta ar fi persoana respectiva fiind goala, in fata ta.
Ei bine, ajuta!
Comunicarea cu oamenii este cruciala in situatia ta. Impune-ti sa iesi afara zilnic, mai intai cu oameni cu care te simti confortabil si usor-usor, sa te opresti sa stai de vorba cu vecinii, cu colegii de scoala, cu rudele samd.
Totul se poate imbunatatii cu vointa!
Nu uita: nu te poate bate nimeni daca zambesti, saluti sau il intrebi ce face. Nu te da nimeni afara dintr-un magazin sau de la o festivitate, mai ales ca nu trebuie sa tii vreun discurs, chiar tu.
Alege ceva sa te preocupe, ceva nesemnificativ, care sa-ti dstraga atentia si indirect sa-ti reduca emotiile precum: analizeaza cum sunt imbracate fetele, sau cum sunt machiate, ori ce coafuri sau manichiura se poarta, mici nimicuri, care iti pot lua focusul de la ceva ce te ingrozeste ori sperie si-ti provoaca starea aia, emotionala.

| Celcestietot a răspuns:

In viata vor rasari noi drumuri in calea ta. Chiar daca intri pe un drum gresit din neatentie, important este sa iesi de pe el cu binewinking.

| Donsavas a răspuns:

Iti trebuie medicamente anti anxietate! Consulta un medic!