| Tumpluna a întrebat:

Pentru d-ul dr BOGDAN DOROFTEI:am ovare polichistice de cativa ani buni, lipsa ovulatie, menstruatie neregulata, uneori nu vine luni de zile fara ajutor cu DUPHASTON. Dorim o sarcina, am facut tratament de stimulare anul trecut cu Clomifen+ Pregnyl, am obtinut o sarcina ce s-a oprit in evolutie la 8 saptamani. dupa cateva luni am reinceput stimularea cu Clomifen timp de 3 luni consecutiv dar fara a aparea o sarcina, am facut o interventie laparoscopica de investigare a trompelor (erau ok) + un drilling ovarian. La distanta de 2 luni am inceput tratament de stimulare cu GONAL 75 (1 pe zi intre zilele 3-9)+ PREGNYL si am avut sindrom de hiperstimulare medie. Ce analize imi recomandati sa fac si care ar fi pasul urmator spre obtinerea unei sarcini mult dorite? Va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Imi cer scuze ca intervin, dar ac persoana cu aceeasi boala, te intreb: investigatii pentru hiperinsulinism ai facut? Exista forme de ovar polichistic date de o tulburare de metabolism care se trateaza cu un antidiabetic oral numit Glucophage.

| Zenithf a răspuns:

Dar daca Doamne-Doamne nu vrea sa-ti dea un bebe, atunci nu te lupti cu morile de vant? Ce-ai facut de S-a suparat asa de tare pe tine? Roaga-L frumos sa te ierte.

| Annitu a răspuns:

Nu era mai simpIu sa-i dai mesaj privathappy?

| LoredanaTM a răspuns:

Iti recomand sa citesti ghidul menstruatiei creat de cei de la Chilotis.
https://chilotis.com/