| deea4u a întrebat:

Pentru Dentist.ro! de 4 luni am aparat dentar fix si sus si jos de la o vreme gingiile mele sunt foarte inflamate sangereaza si ma dor. i-am spus medicului si mi-a recomandat sa ma spal mai des pe dinti, iar eu fac asta zilnic dimineata la pranz si seara ce se intampla ce imi puteti recomanda?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| ninutza_9023 a răspuns:

Nu mai insista pe gingii atunci cand te speli pe dinti, spala strict dintisorii si mai apoi clateste gurita cu apa de gura
Atentie inca odata, nu atinge gingiile cu periuta atunci cand te speli pe dinti.
Inca ceva:o glicerina boraxata cu propolis asa se numeste o solutie pe care o cumperi din farmacie si clatesti gurita cu ea, te va ajuta cu siguranta, spun asta pentru ca lucrez in domeniu
o zi buna si astept sa-mi zici cum a mers