| brokxy a întrebat:

Pentru durere de picioare la ce doctor trebuie sa merg? Am o senzație ciudată o durere înțepătoare când stau mult în picioare și parcă mă arde, îmi vine să plâng la muncă și îmi e greu să lucrez. Când zic că mă doare oribil nu exagerez. Da te mai dor picioarele de la oboseală dar în cazul meu vă zic sincer simt că dacă nu mă țin de masă la muncă îmi cedează picioarele și cad jos. (am avut episoade înainte cand mi-am pierdut echilibrul și cadeam, si am și un mers mai ciudat) Va rog mult daca imi puteți spune la ce doctor sa merg

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Simptoma pare ca indica o problema a nervului principal care "pleaca" in piciorul cu problema.
Eu am avut o asemenea problema, care a inceput cu senzatie de amorteala si arsura in partea superioara-exterioara a piciorului, iar dupa un timp mi s-a amortit intregul picior si imi pierdeam stabilitatea, echilibrul.
Daca simptomele sunt asemanatoare si la tine, atunci scrie-mi in privat!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie sa faci o radiografie inainte de a merge la ortoped, fara radiografie actuala degeaba mergi ca nu poate vedea ce ai acolo, cauza se vede pe radiografie, zici ca te dor picioarele mai exact ce anume te doare tot piciorul sau genunchii călcîiele degetele talpa ce, posibil sa fie reumatism daca ai durere de oase sau ai depuneri de calciu cristale daca te dor călcîiele sau daca durerea este spre tălpi degete pot fi si pantofii incomozi sau te ai ingrasat si greutatea apasa pe picioare pe oase provocind durerea

suntserios
| suntserios a răspuns:

La ortoped

| sierra1 a răspuns:

Până să mergi la medic (de familie!) mai fă niște exerciții fizice, poate puțin stretching

https://www.petrebogdan.ro/......ii-efecte/

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. La neurologie.

| Yuoia a răspuns:

Ortopedul te ajuta. Pentru ca tu suprasoliciti picioarele.

| UnchiulRamiz a răspuns:

Ortoped. Eu pentru echilibru am luat fleximobil vreo 2 luni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Medic de familie, cu trimitere la ortoped sau direct la ortoped la privat unde îți recomanda sa faci RMN (deci dacă alegi sa mergi la privat e bine sa ai RMN-ul gata făcut). Cel mai bine rabzi o luna doua și mergi la public cu o programare făcută peste o luna-două. Dar e gratis happy

| UnchiulRamiz a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am așteptat vreo 2 luni degeaba pentru rmn gratis. Mai bine merge la privat dacă are bani. Eu am dat 590 lei anul trecut, dar am întrat în posesia lui după o săptămână. Programarea făcută după câteva zile. Nu ai bani ești fiul ploii în România. Și eu am vrut gratis, dar nu m-o sunat nimeni nici după 3 luni

| vlllaaddd a răspuns:

Daca ma lasi sa te iau in brate promit ca vei fi mai bine happy

| sadrian46 a răspuns (pentru vlllaaddd):

Da, să o iei în brațe și să o cari tu.