| anonim_4396 a întrebat:

Pentru fete:

Cu ce as putea sa mă epilez."acolo jos"? Ceva care să nu doară și să nu creasca foarte repede. Lama este bună? Dar bigul? Este prima oară când o fac:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| ywar a răspuns:

Cu smoala! E foarte buna!

| Saw3Danny a răspuns:

Cu masina de tuns!, creste mai repede dar nu dureaza mult si nu e costisitor sa dai iar...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ohoho ce supriza ai sa ai daca folosesti lama.
sa iti iei liber vreo 4 zile sa te scarpini

| Gigicapitica a răspuns:

Cu lama stai ceva și e greu fiindcă nu te poți epila complet și crește mult prea repede față de efortul depus. Totuși toate prietenele mele folosesc lama, fiindcă e cea mai la îndemână, dar dacă vrei s-o faci ca lumea, mai bine te-ai duce la un salon.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Salut!
- Ai putea cu crema depilatoare, gasesti in toate magazinele, crema topeste firele de par, aplici, stai cateva minute si indepartezi parul cu un burete aspru.
- Lama este ok, dar trebuie sa folosesti mult sapun lichid si sa ai grija sa nu te iriti. Si odata pe saptamana sau de doua ori trebuie sa repeti "procedura", pentru ca creste repede. Si folosesti pudra de talc dupa, sau ulei hidratant.
- Daca esti mai masochista din fire, poti merge la salon sa te epileze cu ceara, dar s-ar putea sa o omori pe cosmeticeana happy
-Sunt o multime de saloane care se ocupa cu epilare definitiva cu laser. Poti merge sa intrebi despre ce e vorba, cat costa si alte de astea happy
De crescut oricum creste, e normal sa creasca inapoi, nu ai cum sa intervi in asta, epilarea cu ceara la salon e cea mai buna metoda pentru ca iti smulge radacinile, si dureaza mai mult pana creste inapoi, dar doare de mori, asa ca numai lama ti-as putea-o recomanda daca esti incepatoare in ce priveste epilatul happy Nu te aventura cu aparatul de epilat.
- Ca sa continui si eu in stilul celor care ti-au raspuns inaintea mea, poti apela cu incredere si la spray si foc, cred ca avem cu totii o bricheta in bucatarie si un milion de tuburi de spray prin casa happy Stii ce ai de facut! Cheers :* Te pup! :*****

| Alina1322 a răspuns:

Încercă epilarea cu ceara la un salon. Cu lamă de ras sau cu crema depilatoare e cam aceiași chestie. Și cu timpul firul de par va creste mult mai gros și va trebui sa te epilezi foarte des. Mai bine mergi la un salon și nu mai ai probleme aproximativ 3 săptămâni

| Hyper23 a răspuns:

Incearca cu penseta

| Andreeush a răspuns:

Folosește cremă depilatoare.

| Adry05 a răspuns:

Cu lama in 2-3 zile deja se vede capul firelor noi... Asta e nasol că trebuie să te faci foarte des și ai mereu grija epilatului, în rest n-are alte efecte nașpa. Am încercat și cu ceară la salon și pe lângă durerea destul de mare, dar care ar fi suportabilă dacă în rest ar fi ok, trebuie mereu să ți-l lași să crească destul de mare ca să-l poată apuca și acum fiind vară și mergând des la piscină, pantaloni scurți, fuste, etc. nu ai chef să stai cu păru ăla crescut, mai și transpiră zona în ultimu hal. Cu lama, contrar a ce s-a zis, n=ai mâncărimi decât dacă îl lași să crească măricel când deja începe să te irite. N-aș folosi crema depilatoare în zona aia, pe lângă că e firul fooarte gros și probabil nici nu-ți ia tot, chiar ai pune în zona aia așa sensibilă un produs chimic care efectiv TOPEȘTE?!