| Mokhsa a întrebat:

Pentru inflamatia intestinului gros ce se poate lua(pana ajung la doctor)?

Pare sa fie o reactie adversa la un antibiotic pe care l-am luat acum o luna.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai medicul i ti poate da o schema de tratament nu poti lua orice.

| Violleta2022 a răspuns:

Probiotic din farmacie (sub forma de pastile), sau probiotic natural de genul: kefir (pe care-l bei de 3 ori pe zi, cu jumatate d eora inaintea meselor).

| Mokhsa explică (pentru Violleta2022):

Am baut chefir dar nu s-a ameliorat nimic. Acum am probleme si cu scaunul. Iese putin dar moale, nu constipatie.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mokhsa):

Chefir trebuie sa bei cate 100 ml de 3- 4 ori pe zi timp de 3 luni de zile, ca totul sa fie reparat in stomacul tau, fiindca antibioticul distruge flora microbiana sanataosa si ia foarte mult timp sa fie reparata.
Tu ai luat antibioticul acum 1 luna si nu se stie cat chefir ai baut, dar oricum cateva saptamani de chefi NU are cum s afie suficient.
Continau sa bei serios si zilnic.
Scaunul trebuie sa iasa moale, insemnand ca se repara flora microbiana din stomac si intenstine dupa ce bei chefir, pana se regleaza definitiv.

Atentie: cat timp consumi chefir nu ai voie sa manaci dulce si nici sa bei alcool, fiindca stomacul si colonul tau sa se poata repara, fiindca dulcele hraneste candida care a luat amploare in corpul tau din cauza antibioticului.