| anonim_4396 a întrebat:

Pentru mamicile care au nascut prin cezariana: Cum pot sa ma pregatesc pentru operatie? La ce sa ma astept in timpul operatiei? Cum o sa fie dupa operatie? Ce sfaturi si pareri folositoare ati fi vrut voi sa stiti inainte de cezariana? Mentionez faptul ca mai am cam 2 luni pana la nastere, dar dr meu pare convins ca cezariana e cea mai buna optiune pentru mine. Va multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| lost.in.rain a răspuns:

In primul rand trebuie sa fii calma si sa ai incredere ca totul va fi bine. Pregateste-ti bagajul, pe al tau si pe al lui bebe, si daca in spital inca e moda sa iti aduci de acasa toate cele necesare, este bine sa iei la tine un pachet de vata, Baneocin pudra (se aplica pe operatie pentru cicatrizare), pansamente pentru operatia de cezariana de tip Vivapore, ceai neindulcit, un brau care ti se va pune dupa operatie pentru sustinerea musculaturii abdominale si te ajuta sa te refaci mai repede.
Depinde acum si ce tip de anestezie ti se va face ca sa iti spun la ce sa te astepti in timpul operatiei. Eu am avut anestezie prin adormire. Am fost trezita la sfarsitul operatiei. Mi s-a parut ca asta e varianta optima, pentru ca fiind mai panicata din fire, mi-am zis ca daca aud ceva in timpul operatiei sa nu o ia tensiunea razna.
Dupa operatie este important sate dai cat mai repede jos din pat si sa faci miscare. Asta ajuta foarte mult la refacerea ta.
Daca mai ai si alte intrebari, lasa mesaj.
Sanatate maxima si sa ai un bebe frumos si sanatos!

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Intră aici pentru documentaţie: www.copilul.ro
Multă sănătate.
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

In seara precedenta operatiei si in dimineata respectiva, nu ai voie sa manaci si sa bei. Te barbieresti sau epilezi pubian acasa, iti faci un dus, si pleci la spital cu hainele tale de schimb si ale lui bebe. La sala de nastere ti se va pune o sonda vezicala, ti se va face o clisma. Ce se intampla dupa cezariana, lasa sa fie surpriza, cu cat stii mai putin, cu atat mai bine. Daca ai intrebari, trimite-mi mesaj.

Abh
| Abh a răspuns:

Briul se pune mai tarziu, eu nu l-am suportat nici la 2 saptamani de la operatie fiindaca ma durea burta din cauza lui. Ai timp dupa 6 saptamani, cand se incheie perioada de lauzie sa il porti.Briul se pune in asa fel incat sa-ti acopere putin soldurile, peste burta, sigur ca iti acopera si cicatricea operatorie, e lat. Nu iti recomand sa-l porti pana nu ti se vindeca operatia, strange destul de tare.Alaptarea se face putin mai dificil la cezariene fiindca lactatia porneste mai tarziu. Bebe va fi hranit cu lapte praf pana ti se va porni tie laptele, nu va suferi de foame. Sa bei ceai de chimen chiar dupa interventie, stimuleaza reluarea tranzitului intestinal si declansarea lactatiei.

| cami_5314 a răspuns:

Multumesc tuturor pentru mesaje.
Doua intrebari mai am : braul se pune direct pe taietura(pe pansament )? si ai avut probleme cu alaptarea dupa operatie?