| DanaDaniela2222 a întrebat:

Peste câteva zile urmează să fiu operată de deviaţie de sept e prima mea operaţie şi îmi e frica am câteva întrebări. 1Voi avea dureri? 2 Cum va fi procedura? 3Mi se va face anestezie? 4 Cât durează recuperarea? 5 Va mai fi nevoie de o a doua operaţie de deviaţie de sept după accesata? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| StudentLaMedicina a răspuns:

1. Da, nişte dureri postoperatorii vei avea, dar îți vor da nişte analgezice după operație.
2. Vei fi aşezată pe un pat, ți de va da un calmant şi te vei trezi când totul s-a terminat.
3. Da, total.
4. Te poți întoarce la serviciu 1 săptămână după. 2 săptămâni dacă faci muncă fizică.
5. Câteodată este, dar nu se poate şti dinainte.

2 răspunsuri:
| Robert2526 a răspuns:

Pai sa le luam pe rand.

1. Nu o sa ai dureri in timpul procedurii, din pacate insa, dupa o sa ai mici dureri, pentru cateva ziel

2.Procedura e simpla si foarte rapida, maxim 45 de minute te rezolva si iti face si nasul mai frumos, asta e partea buna

3. Da, se face sub anestezie, de regula sub anestezie generala dar se poate si cu anestezie locala, dar prima varianta e aleasa mai des, pentru confortul pacientului in primul rand

4.In 2 saptamani esti ca noua, respiri mai bine si ai si nas nou nout si frumos

5. de regula nu mai e nevoie de o alta interventie

Multa bafta cu operatia si nu te teme, e o operatie de rutina si o sa te simti mult mai bine apoi

| StudentLaMedicina a răspuns:

Mulțumesc din suflet pentru fundă.