| anonim_4396 a întrebat:

Peste tot aud ca nu e bine sa combini proteinele si carbohidratii la aceeasi masa pentru ca primele au nevoie de un mediu acid de digestie si celelate de un mediu alcalin, insa este recomandat sa consumam carnea cu legume, dar legumele nu au nevoie tot de un mediu alcalin pentru a se digera?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

La dieta low-carb am combinat carnea cu legumele, desi nu consumate seara! Carnea nu se digera atat de repede precum anumite legume. Anumiti carbohidrati sunt sanatosi corpului, alti deloc. Si da, sportul nu trebuie sa lipseasca. Jogging, miscare multa (mersul pe jos cativa km), bicicleta, inot.

| RAY a răspuns:

Astea sunt povesti,de parca bunici nostri stiau de astea,si erau mult mai sanatosi si traiau mai mult,de ce asculti de toti prosti,omul a evoluat in savana africa unde consuma de toate, fructe, legume, carne, grasimi si nu am disparut ca specie

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Nu compara vremurile de atunci cu cele de azi. Bunicii nostri traiau intr-o legatura stransa natura, mancau natural si faceau multa miscare, de aceea pe ei nu-i afectau asa tare.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine te opreste sa faci si ce faceau ei? lenea

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Este destul de dificil ca la oras sa stau departe de poluare si chimicale, oricat as incerca. Asta nu inseamna ca nu fac miscare, nu manac sanatos si nu ies prin natura, dar nu pot trai cum traiau oamenii pe vremuri, desi imi doresc asta.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Da poti alerge macar 50 de minute pe zi, faza cu chimicalele avem plamani se ocupa ei de asta, stai in apropiere de continental?

| Donsavas a răspuns:

Se digera doar ca este mult mai greu cand le combini, mai ales daca manânci prea mult la o masă. Ii dai mai mult de lucru stomacului, pancreasului.