| Artemisia a întrebat:

Pielea mea este foarte alba.Cand era vara stateam la soare, dar nu ma bronzam, mi se facea pielea un pic mai inchisa dar inrest tot palida ramaneam.Mama ma certa ca nu stau la soare, dar eu am stat dar tot asa alba am ramas.
Colegii ma enerveaza ca ma fac vampir sau spun ca sunt fantoma.
Dar eu ce vina am daca asa imi este pielea?
Am ceva probleme?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dienuka a răspuns:

In primul rand este bine de stiut ca exista 6 fototipuri de piele, clasificate dupa culoarea pielii, a parului, a gradului de bronzare sau mai exact a reactiei cutanate la expunerea la razele solare. Pielea alba este specifica in general celor cu parul roscat sau blond si cu ochii deschisi la culoare. Rezistenta pielii este foarte scazuta la expunerea la soare, de aceea pielea este predispusa la arsuri cauzate de radiatiile solare. Persoanele cu acest fototip nu reusesc sa se bronzeze chiar deloc, iar daca stau la soare in ideea ca ar trebui sa stea mai mult pentru a capata un bronz, se pot cauza traume ireversibile pielii.
Este de retinut faptul ca este indicata o crema cu factor de protectie solara 50+. Este fototipul cel mai expus la a face cancer de piele, in special daca se neglijeaza protectia solara si daca se sta in exces la soare. Solarul este exclus.
Daca ai multe alunite pe corp, este bine sa te vada un medic dermatolog si sa le supravegheze.
Iti atasez o schema cu fototipurile de piele:
http://img.kudika.ro/images/article_pictures/back/23k_fototip.jpg
Evita oamenii care au comentarii rautacioase la adresa ta. Asa esti tu si nu este nimic in neregula cu tine.
Sanatate!

6 răspunsuri:
| UNfriendLY a răspuns:

Lol nu stii sa te bronzezi laughing
nu ai cum sa nu te bronzezi decat daCA ai boala aia care a avut`o M. Jackson.

| DEBrown a răspuns:

@UnfriendLY

Boala care a avut-o M. J. se numea vitiligo si la acea boala ai pielea cam 1/4 cum o aveai tu iar 3/4 e alba alba. Deci nu cred ca ai vreo problema daca asa e pielea ta, asa ramaiwinking

| anonima_5010 a răspuns:

Si eu am pielea foarte alba si ma bronzez greu, asa este pielea ta nu-ti mai face griji fiecare cu culoarea pielii lui.

| LolaKissTheGirl a răspuns:

Nu asa esti tu.
Nu-ti face grji nu este nimic.
Am mai multe prietene care au acelasi lucru ca tine.
Nu este nimic grav.
Sti eu chiar urasc soarele, nu, nu sunt vampir daca asta vroiai sa ma intrebi laughing.

| DennK a răspuns:

Sunt cam nesimtiti colegii tai.ma rog.nu am nicio legatura.nu are nik...eu am stat la soare cand am iesit pe-afara vara si cand veneam in casa eram neagraaaaaaaa!
si nu ai nicio boala serios.asta e tipul tau de piele
@unfriendly, serios? stii tu sa te bronzezi mai bine?tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la un control. Poate ai o anemie.Mostenesti pe cineva? Nu poti avea pielea prea mult diferita de a rudelor.