| anonim_4396 a întrebat:

Please, help me! Am mancarimi foarte mari in zona genitala in special noaptea (dar si ziua uneori) in zona labiilor jos (adica unde se unesc) si e ingrozitor si nici nu pot sa dorm. In afara de asta, in urma cu vreo 2 saptamani a inceput sa ma doara/usture (nu puteam sa merg) in zona anusului (atunci aveam si viroza si eram si la menstruatie daca ajuta cu ceva), la inceput era roseata pe o suprafata mica pe partea dreapta, dar eram si la menstruatie si nu prea am stiut ce sa fac, dar mai apoi s-a extins pe ambele parti, adica pot sa spun ca a iesit si din zona chilotului. Acum nu ma mai doare acolo deloc, dar pe zona rosie au aparut niste bubite si se cojeste un strat foarte subtire de piele. Nu stiu ce sa fac cu ambele probleme...adica peste vreo 6 zile trebuie sa merg la sauna si mi-e teama sa nu se intample ceva, adica sa nu ma usture sau ceva de genul. Tin sa mentionez ca nu mi-am inceput viata sexuala, am 13 ani si mama nu stie de problema mea si nu prea vreau sa-i spun...pentru ca nu stiu cum sa abordez situatia. Sper sa ma ajutati folositor, adica va dati seama ca nu pot sa imi iau nu stiu ce medicamente de la farmacie pentru ca n-am bani si cine ar da asa fel de medicamente unei fete de 13 ani si nici mamei nu vreau sa-i spun! Stiu ca sunt complicate intrebarile mele, dar please ajutati-ma.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Atrielle a răspuns:

Salut,

Nu are de ce sa-ti fie rusine nici de medic si nici de parintii tai. Sunt foarte multe moduri in care te poti pricopsi cu infectii in zona de jos. Ideea este sa-i spui mamei tale (ca sigur va intelege pentru. ca cel mai probabil a avut si ea pana in momentul de fata- daca n-a avut atunci e foarte norocoasa pentru. ca infectiile sunt foarte comune la femei).

Ca si sfaturi ti-as sugera urmatoarele:
- ai grija pe care WC-uri te asezi, daca nu sunt curate si intretinute poti sa iei o gramada de infectii si microbi
- avand in vedere infectia pe care o ai, ar fi bine sa fierbi toti chilotii pe care i-ai folosit ca sa-i dezinfectezi, altfel chiar daca urmezi tratament, daca ii speli normal la masina de spalat ai sanse sa nu te scapi de tot microbii si tratamentul sa n-aibe efect.
- bineinteles, pe viitor pentru. ca acum esti prea mica, ai grija cu cine intretii relatii sexuale
- mergi macar 1 data pe an la ginecolog pentru. control de rutina, chiar daca tu consideri ca esti perfect sanatoasa

Iti doresc numai bine si fa-ti curaj si vorbeste cu mama ta! happy

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cere sfatul mamei in aceasta problema. Ai fost cuminte, deci ce te impiedica? Ceri sfaturi cui nu trebuie si ocolesti ajutorul mamei. Nu inteleg. Singura din lumea asta este mama care te poate ajuta si care iti vrea binele.

| CuriousStuff a răspuns:

In primul rand problema asta nu ar trebui sa o ti pentru tine, trebuie rezolvata si nu o sa poti singura.
S-ar putea sa fie o simpla urticarie din cauza unei lenjerii, daca ti-ai cumparat de curand lenjerie noua incearca sa nu o mai porti si sa vezi daca mai ai acele mancarimi. Daca nu e asta cauza trebuie sa ii spui mamei tale si sa mergeti la medic. Problemele de sanatate nu trebuie lasate asa ca "poate se rezolva singure". S-ar putea sa fie si ceva serios, nu doar o urticarie.
Multa sanatate.

| Dikki202 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Dar nu mi-am luat nici o piesa de lenjerie de curind...si nu stiu daca poate sa fie ceva o alergie la material pentru ca atunci cand am fost la menstruatie am purtat absorbante si acum port din alea zilnice. Nu stiu...chiar nu vreau sa-i spun mamei, citisem atunci pe net ca pot sa folosesc extract de galbenele si m-am dat cand era mica rana si apoi s-a extins si m-am speriat si din acest motiv nu am continuat sa ma dau. Crezi ca a putut fi o cauza sau pot sa reincep sa ma dau cu extract de galbenele?

| CuriousStuff a răspuns (pentru Dikki202):

Cred ca ar trebui sa mergi la un medic, trebuie sa ti se puna un diagnostic. In unele afectiuni crema de galbenele poate sa faca bine, in unele poate chiar sa faca rau, si eu nu stiu ce e acolo, asa ca nu pot sa-mi dau cu parerea.

| tickey a răspuns:

Eu cred ca ai facut niste prostioare de nu vrei sa ii spui mamei tale. Alt motiv nu ar fi. Ceea ce descrii u, pentru mine suna a boala venerica, care nu apare din senin. Te sfatuiesc sa te duci la ginecolog cu mama de mana si sa spui ce s-a intamplat cu adevarat. Nu te omoara nimeni.

| Dikki202 a răspuns (pentru tickey):

N-am facut nici o prostie big grin

| Dikki202 a răspuns (pentru tickey):

Si mi-e frica de ginecologi big grin

| CuriousStuff a răspuns (pentru Dikki202):

Chiar ca de ginecolog nu trebuie sa-ti fie frica, pentru ca nu face absolut nimci care sa doara, mai ales daca esti virgina, sau mai bine zis inca ai himen intact, ginecologul poate doar sa se uite de la distanta si atata, si niste analize. happy De ce ti-e frica?