| Anonim1234567891012131415 a întrebat:

Poate anxietatea de boli sa dea simptome? Daca da, sa-mi spuneti va rog care anume. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Aceea se numeste IPOHONDRIE, cand nu ai simptome si nici boli dar le inventezi si ajungi chiar tu sa crezi ca le ai acele simptome de boli si chiar boli grave, inducandu-ti stres, axietate si atacuri de panica.

Anxietatea pe de alta parte este o boala psihica, cu urmari serioase daca nu este tratata corect de un medic psihiatru.

sanatate multa!

| ioana748 a răspuns:

Da,poti somatiza anumite simptome. Si chiar se poate instala boala respectiva.
Nu vreau sa denumesc, dar Doamne fereste.
Exista si invers, oameni bolnavi care si spun ca nu au nimic, ca sunt sanatosi si inlatura si cel mai crunt cancer.
Depinde cum vrei sa te autoprogramezi.
Controlul este la tine.
Sanatatehappy