| anonim_4396 a întrebat:

Poate cineva sufera, la vârste mai înaintate, desigur, un atac de cord, fără ca acea persoană să nu aibă probleme cu inima sau oricare altă problemă de sănătate. Cum se poate una ca asta și care sunt cauzele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Sigur ca poate, pentru simplu fapt ca NU stii daca ai sau nu probleme cu inima, fara probleme nu faci nici un atac de cord.
De f multe ori EKG sau ala de vede in interior, nu arata mai nimic.
Cauzele sunt genetice, sunt oameni la 70 ani care fac sala de m-au uimit, si nu au nimic, deci fac efort nu gluma, deci nu varsta e problema neaparat.

Cauze genetice adica niste gene defecte care au comandat formarea unei inimi cu probleme si nu stim. Asta e cel mai periculos ca nu poti afla daca ai sau nu probleme.
Sau colesterolul prea sus care de fapt si asta e congenital de f multe ori adica tot genetic (dislipidemie congenitala), ai col sus de la sine fara sa mananci nasol, chiar cu dieta cu sport. El trebuie a fi sub 200 la sanatosi, col total zic.
Dar pe ala il vezi imediat la analize, stand mult cu el sus, se depune pe vene in timp, sunt trei vene care merg la inima, se infunda, sangele nu mai circula bine si poate apare atacul de cord oricand.
Deci una ca asta se poate intampla si la 40 de ani, sau sa nu se intample la 90.

| cristi202 a răspuns (pentru Mosotti):

E adevarat ce zici tu.
Dar poti fi sănătos tun cu inima si totusi sa se întîmple.
In mod normal, inima ti-ar bate pana la 90 de ani. Dar, exista factori de risc. Obezitatea, lipsa mișcării, nopti nedormite, stress, alcool, cafea sau energizante in exces, sau altele, iti fac praf inima chiar de e sănătoasa. Mori la 45 cică de inima, dar excesele sunt de vina ca ea a cedat. De aceea un bolnav de inima poate trai mai mult daca are grija de inima sa si traieste echilibrat. Excesele pot dobori un organism perfect sănătos.

| Mosotti a răspuns (pentru cristi202):

Se pune problema in cazul in care este okey deci greutate, alimentatie, si asa mai departe, adica la parametrii nominali. Fara fortari, excese.

Cu excesele ai dreptate, alea pot dobora un organism sanatos, ca grabim uzura inimii, insa si aici este putin relativ, depinde si de genetica, ca unele inimi sunt mai tepene, altele mai putin tepene, si la aceleasi excese reactioneaza diferit, insa in general e un risc f mare sa busesti organismul.

Pari sanatos, nu faci excese, analizele la inima f ok, ai 35 ani, te culci, peste noapte faci haaah dar nu realizezi, si dimineata te trezesti mort cum s-ar zice, haha, cam asa suna.

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Cred ca ti-am raspuns in raspunsul la raspunsul câștigător. ☺

| valentingb a răspuns:

50% din cazuri nu au simptome în prealabil.
Probleme există, nu sunt evidente.
https://www.sciencedaily.com/releases/2008/06/080616124938.htm

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De unde scoate ti bă fratilor intrebarile astea, intreaba si tu un medic, nici ei nu stiu, fiecare om este diferit, unul poate murii de infarct la 30 de ani, iar altul o duce pana la 90 de ani si moare din cu totul alte cauze.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cauzele sunt că habar nu are că e bolnav. Până să apară simptomele, boala poate să afecteze organul foarte mult.

| Mosotti a răspuns:

Pentru CristiDinBucuresti, ba se stie ce si cum, cum nu? F bine ca a intrebat, aici pot intra si medici si altii care stiu, doar ca nu spune fiecare ce lucreaza si ce functii au. Eu am explicat si de ce unu moare la 30 si altul pana pe la 90.