| anonim_4396 a întrebat:

Poate duce candidoza la cancer de col? Sau e o alta teorie falsa? Cel putin o data in viata o femeie se confrunta cu asa ceva. Sunt care nu scapa deloc de candidoza decat un termen foarte scurt. Asta inseamna ca daca ea este prezenta mult timp duce la cancer de col uterin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu se stie cu siguranta lucrul acesta. Insa, candidoza netratata si care dureaza pe o perioada indelungata poate creste sansele cancerului de col. Insa majoritatea teoriilor referitoare la cancer nu pot fi demonstrate cu siguranta.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este o teorie falsa care a fost eliminata de mult de studii medicale foarte serioase. Candidoza nu duce la cancer de col uterin. Totusi, la o femeie infectata cu HPV, orice infectie vaginala (candidoza in mod egal cu celelalte) creste riscul de cancer de col uterin. O femeie neinfectata HPV nu va face cancer de col din cauza candidozei