| Kassandra1408 a întrebat:

Poate fi clonarea o solutie ca problemele medicale cu care se confrunta omenirea? Puteti argumenta de ce/nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| drpopa a răspuns:

Despre care probleme vb? daca te referi la bolile genetice da ar fi o rezolvare dar daca te referi la bolile cronice fara implicatie genetica atunci nu.de exemplu cancerul sau sida cum crezi ca clonarea ar putea evita aparitia acestor afectiuni? etiologia lor este plurifactoriala, mecanismele implicate sunt multiple, prin manipulare genetica -se indeparteaza anumite gene si se restructureaza adn prin implementarea in locusul respectiv a altor molecule pornind de la aceasta premiza am putea dupa ani de studii sa creem un model ideal care nu prezinta genele raspunzatoare de aparitia anumitor boli diabet zaharat, hta, fibroza chistica, sd down, etc dar cum ne putem asigura ca clona respectiva nu va intra in ontact cu virusul hiv sau alte virusuri epstein barr, papilloma, etc? sau ca va avea un regim de viata adecvat fara consum de toxice, alimentatie echilibrata? asta nu se poate controla si atunci? nu ar trebui fiecare sa vegheze la propria sanatate? de ce asteptam intotdeauna ca stiinta sa ne rezolve problemele? pentru ca suntem prea inconstienti atunci cand consumam droguri? sau alcool, etc? in primul rand ar trebui sa cautam solutii pentru tratamentul bolnavilor actuali nu sa ne gandim la creerea individului perfect,

| Razvan a răspuns:

Nu.Clonarea umana e o mare porcarie.Nu ai cum sa faci un om la fel ca tine.Esti unic.Si asta nu o poate schimba nimeniwinking

| constantyna a răspuns:

Clonarea este o blasfemie impotriva lui Dumnezeu.

soothe
| soothe a răspuns:

Ce probleme medicale ti-ar rezolva Anna? Sa zicem ca asa ar chema-o pe clona ta. Unde ai tine-o? In beci? In baie? Si cand ti s-ar strica ficatul (sa zicem de la bautura, nopti nedormite, excese - sa nu zicem de care, mancare aiurea, munca la multinationala - ca ne plac salariile mari sa tinem clona)... Asa deci ficatul s-a stricat. Te duci la clona sau dai telefon la Spitalul Elias (probabil ca ei se vor ocupa de chestii de-astea) si spui; Vreau ficatul lu' Anaa?
Probail tu deja te-ai atasat de Anna si chiar sunteti prietene bune, nimeni nu te cunoaste ca ea. Sa vedem, cum ai proceda si cum ti-ar rezolva problema medicala? Eu as putea continua povestea, dar cred ca ai inteles mesajul. PS Blasfemie? Nu stiu, pentru ca Dumnezeu ne iubeste pentru Cine este El, nu pentru ce facem sau nu facem noi. Omul ideal? Vom tine totdeauna asimptotic spre omul ideal, dar intotdeauna va apare ceva care sa ne strice socotelile si sa ne mai dea de lucru... Te las acum! Complimente Annei!