| DanielVălean a întrebat:

Poate fi durerea în spate singurul simptom al cancerului la plămâni sau este obligatoriu să existe și alte simptome pe lângă acesta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru a detecta un cancer de plamani, se iau in cosiderare mai multi factori: tusea, respiratia greoaie, suieratoare, stari de voma, dureri de cap, dureri de spate samd.

Dar concludent si decisiv pentru detectarea cancerului de plamani sunt obtinute prin: scanare cu raze (xRay ), CT scan (computer tomograf), sau RMN (rezonanta mangnetico-nucleara).
In urma acestor scanari care vade efectiv ce este in plamanii tai, se punandu-se un diagnostic de; cancer de plamani, pneumonie, bronsita, fibroza, popcorn disease, samd.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, durerea de spate, intre omoplati, poate fi durere datorata cancerului de plamani. Bineinteles ca mai sunt si alte simptome, depinzand de gradele de evolutie ale cancerului.

| DanielVălean explică (pentru Violleta2022):

Am înțeles, mulțumesc. Dar dacă alte simptome nu sunt prezente, acest diagnostic poate fi exclus sau e necesară și o investigație la plămâni?

| Violleta2022 a răspuns (pentru DanielVălean):

Pentru a detecta un cancer de plamani, se iau in cosiderare mai multi factori: tusea, respiratia greoaie, suieratoare, stari de voma, dureri de cap, dureri de spate samd.

Dar concludent si decisiv pentru detectarea cancerului de plamani sunt obtinute prin: scanare cu raze (xRay ), CT scan (computer tomograf), sau RMN (rezonanta mangnetico-nucleara).
In urma acestor scanari care vade efectiv ce este in plamanii tai, se punandu-se un diagnostic de; cancer de plamani, pneumonie, bronsita, fibroza, popcorn disease, samd.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, este posibil insa putin probabil.
Pentru un neo pulmonar, hemoptizia este simptomul #1. Asa cum spune o zicala legata de acest simptom, 48% e neo, 48% e tbc si restul de 2% sunt alte cauze.
Ca sa ramanem in sfera oncologica, durerea de spate pledeaza mai repede pentru un neo osos sau o determinare secundara osoasa.
Parerea mea este ca te-ai dus prea departe cu gandul punand aceasta intrebare, insa totusi, am incercat sa te lamuresc.