| anonim_4396 a întrebat:

Port ochelari din octombrie 2010. Primele 6 luni am avut -1 la ambii ochi, urmatoarele 6 luni la fel(si nu prea am purtat ochelarii adica la scoala nu ii luam, in rest da), peste inca 6 luni (cand am inceput sa ii port mereu) au crescut pana la -1, 25 si acum peste inca 6 luni(tot asa ii port mereu) au crescut pana la -1, 50 straight face
Ce sa mai inteleg? cand ii port imi cresc drioptriile si cand nu raman la fel?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlexandraEpureanu a răspuns:

Buna! E destul de aiurea treaba cu miopia, in sensul ca dioptriile nu prea scad / stagneaza niciodata, ci au tendinta de a creste pana inspre 18-22 de ani cand se stabilizeaza.

Ochelarii e bine sa-i porti, nu doar pentru ca te ajuta sa vezi mai bine, ci si pentru ca, teoretic, purtandu-i, dioptriile cresc ceva mai lent (dar de crescut tot cresc).

Se mai spune ca afinele, catina si morcovii ajuta cumva; practic eu nu am remarcat asta, desi beau in fiecare zi si suc de morcovi si sirop de afine.

Cat de mult cresc, depinde de fiecare din noi; Sandra spune ca ei ii cresc cu 0. 25 pe an, tie par sa-ti creasca cu 0. 25 la fiecare 6 luni, mie una imi cresc cam cu 0. 50 la fiecare 6 luni. sad

5 răspunsuri:
| MiSeSpuneTyna a răspuns:

Eu ii port din 2008 nonstop, atunci aveam +0, 50 si acum am +0, 75 e foarte ciudat.

| FunkyLoveGirls a răspuns:

si eu am cam aceeasi problema doar ca e mai veche... ce sa faci? poartai in continuare daca nu te deranjeaza prea mult (! )

| CadeamiarMaseaua a răspuns:

Nu cred ca noi suntem in masura sa iti raspundem. Du-te la oftalmolog si spune-i si lui. Poate a mai intalnit asa ceva.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Intr-adevar,@Ady are dreptate, nu ar trebui sa pui intrebari pe TPU, ci sa discuti cu medicul oftalmolog.

| SandraMikyZu a răspuns:

Pai depinde ce ai la ochi....eu am miopie si imi cresc dioptriile si daca port ochelarii si daca nu, dar cu ajutorul ochelarilor ar trebui ca dioptria ochiului sa creasca mai putin decat in mod obisnuit. Mie imi cresc dioptriile cam cu 0, 25 pe an si port ochelarii. Cel mai bine e sa ii zici oftalmologului si o sa iti spuna el sigur ce e.