| anonim_4396 a întrebat:

Pot copiii cu autism sau alte boli mintale de genul sa fie si genii in acelasi timp?
funda si voturi
scuzati categoria nu am stiut exact unde sa includ intrebarea

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| crackster a răspuns:

Unii oameni pot fi genii, unii pot fi autisti, unii pot fi ambele.

Intr-adevar, aproximativ o zecime din totalul persoanelor cu autism au abilitati cognitive iesite din comun in anumite domenii, precum: artele, muzica, matematica, orientarea in spatiu, sau abiliati legate de calendar (precum determinarea unei anumite zile ale saptamanii, la o anumita data indepartata, cu o viteza si precizie foarte mare).

| anonim_4396 explică (pentru crackster):

Ma refer in special la inteligenta, nu la talent. la ce te referi cand spui "iesite din comun"?

| anonim_4396 explică (pentru crackster):

Cei care sunt genii nu au boli mintale, nici macar 10% din ei. Autistii sunt alienati-debili mintali, nu genii, fapt pentru care sunt declarati incapabili si fara discernamant.
Consolarea nebunului este ca are o inteligenta superioara... in comparatie.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, unii copii cu autism pot excelea intr-un anume domeniu, putand fii considerati genii in acel domeniu, dar nu toti.