| Pikmin a întrebat:

Pot face cancer de la radiatile telefonului? Cand tin telefonul in mana ma dor mainile si simt furnicaturi din cauza radiatiilor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, se poate face cancer la creier din cauza radatiilor telefoanelor!
Dar furnicaturile din maini nu sunt de la radiatii telefonului, ci de la faptul ca tii prea mult telefonul in mana si-ti amorteste mana cu tot cu degete.

Uite aici un semnal de alarma tras de cel mai mare neurochirurg din Australian: Dr. Charlie Teo, care spune sa nu mai dam telefoane copiilor, ca zilnic sunt descoperite zeci de cazuri de copii, cu tumori pe creier de la folosirea intensa a telefoanelor.

https://www.youtube.com/watch?v=mMKwtjO73Y8

| Pikmin explică (pentru Violleta2022):

Cand iau telefonul in mana incep sa simt dureri puternice. Nici 5 min de stat pe el si deja simt durere si "furnicaturi", fara macar sa misc degetele prea mult deci nu e de la butonat sau ceva. E de la radiatii...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Pikmin):

Deci corpul iti spune imediat ce faci rau!
Ca atare NU mai lua telefonul in mana deloc, lasa-l jos, pune-l pe masa, ignora-l!
De telefon ai nevoie sa suni si sa fii sunat, restul nu este important!

| doctorandus a răspuns:

Nu, ideea ca faci cancer de la mobile este o teorie paranoida a conspiratiei.

| relian a răspuns:

Sigur de la telefon este laughing Nu faci cancer de la nici o radiatie.Radiatiile capabile sa rupa lanturi de ADN, ori sa afecteze ADN la nivel de gene, de regula omoara organismul respectiv, asa ca nu faci cancer asa cum cred unia.

Telefonul mobil nu te iradiaza mai mult decat o face soarele cand mergi pe afara, ori cit tear iradia un calorifer iarna, sau mai stiu eu ce TV si asa mai departe.

Toate aceste dispozitive is sigure pentru om, altfel nu ar fi fost aprobate sa fie vindute.
Ce simti tu, nu are cauza telefonul mobil, mai degraba cauza este ca tu ai probleme cu miinile, iar cand folosesti mobilul sa tastezi, ori ce butonezi tu acolo, acesta manevra, presupune miscari alea degetelor care fiind cu probleme da acest simptom.

Dar asta nu inseamna ca telefonul cauzaeaza, poti foarte bine sa folosesti degetele sau mina sa faci altceva, vei avea acelasi simptom.
Incearca sa tii in mina ceva ca si telefonul, la fel de mult, sa faci aceleasi miscari, ia ceva un sapun, stiu si eu un obiect ca marime ca mobilul si fa cu el aceleasi chestii, mimeaza ca si cum ai folosi mobilul si vezi, simti la fel sau nu.

Iti garantez ca nu e de la mobil, poate ai tu circulatia slaba, sau m, ai stiu eu ce chestie, crampe la miini etc.ori il tii foarte mult timp in mina in aceiasi pozitie, cum am spus butonezi, normal ca mina iti amorteste tinindo in aceaisi pozitie mult, sau facind aceiasi manevra timp indenlungat.

| Pikmin explică (pentru relian):

Nu frate, nu simt nicio amorțeală si nu e de la butonat, pur si simplu de ceva timp, cand tin telefonul in mână nici 5 min, simt dureri in maini. Doar telefonul, nu alte obiecte... Si banuiesc ca e de la radiatii

| relian a răspuns (pentru Pikmin):

Ti se pare, ai tu ce ai cu telefonul, iti garantez ca nu iti face nimic rau telefonul.

Ca idee nul mai folosi, dul cateva zile in alta parte si nukl folosi, apoi vezi de te mai doare ce spui.
Asa sa dai vina pe ceva, fara sa poti verifica, e doar ce ti se pare tie, nu ca asa ar sta lucrurile.
Asa este omu cauta mereu motive, nu spune ca ar avea el probleme, cauta sa dea vina pe altceva din exterior laughing

| ReddY25 a răspuns:

Nu cred

| StoicAnalysis a răspuns:

Daca stai in pat si tii telefonul in maini, cel mai probabil nu mai circula sangele prin ele in momentul cand iti tii telefonul in fata ochilor. Asa mai patesc si eu seara cand stau pe telefon. Stai linistit, ca nu faci cancer de la asa ceva.

| Cipi1212 a răspuns:

Nu știu dar oricum sunt periculoase.

| LegiuitorulInfractorul a răspuns:

Adevarul e ca radiatiile de la telefon nu sunt suficient de puternice cat sa cauzeze cancer in mod direct, insa radiatiile electromagnetice produse de telefon au efecte asupra biochimiei organismului. La creier spre exemplu poate mari niveul de glucoza din creier care este hrana si pentru celulele canceroase. Insa asta e alta poveste. Furnicaturile pe care le simti sun probabil din cauza ca tii telefonul deasupra inimii si in timp sangele nu ajunge suficient la tesuturi sa le oxigeneze. Ridicia-te in fund si scutura mana 1 minut si ai sa vezi sa isi revine imediat.

| Pikmin explică (pentru LegiuitorulInfractorul):

Nu e de la pozitie. Pur si simplu cand iau telefonul in mana incep sa simt dureri. Nici 5 min si deja simt durere si "furnicaturi", fara macar sa misc degetele prea mult deci nu e de la butonat sau ceva. E de la radiatii.

| LegiuitorulInfractorul a răspuns (pentru Pikmin):

Fa un experiment, opreste telefonul si dupa ia-l in mana cateva minute ca si cand l-ai folosi si vezi daca simti la fel... daca e la fel atunci poate ai o problema nervoasa degenerativa

| mcmxl a răspuns:

Nu. Tii prea mult telefonul in mana. Probabil stai cu orele, esti amortit