| Radandam a întrebat:

Pot folosi Amoxicilina ca inlocuitor la Augumentin? Care este mai puternic din cele doua?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul corect si sigur il poate da numai medicul ce te trateaza, dupa ce-ti va face analizele necesare.
O sa-ti dau exemplul meu:
In urma cu 22 de ani am avut o infectie bacteriana. Dupa analize s-au stabilit cateva antibiotice bune pentru tratament, printre care si amoxicilina si cu aceasta am inceput tratamentul. Urma sa-l fac 10 zile. Dupa 6 zile, cand incepeam sa-mi revin, stocul de amoxicilina s-a terminat si medicul mi-a dat alt antibiotic, stabilit tot ca bun dupa analize. Dupa 2 zile mi-a revenit iar infectia si am fost nevoit sa reincep tratamentul cu amoxicilina, timp de 10 zile, deci am pierdut 8 zile degeaba.

| Violleta2022 a răspuns:

Amoxicilina si Augumentinul sunt antibiotice diferite, care omoara virusi si bacterii diferite.
Nu poti inlocui unul cu celaalta, daca nu stii ce tip de bacterie sau infectie ai si ce antibiotic ai nevoie.
Aici nu-i vorba de tarie sau putere ci de cel bun pentru tipul de infectie pe care il ai tu.
Mergi la medic sa-ti prescrie ceea ce tu ai nevoie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te supara dar astea sunt antibiotice si nu bomboane. Nu intrebi de ele pe un site neavizat. Amoxicilina este mai mult pentru gripe si augmentinul pentru infectii. Augmentinul ucide bacteriile care provoaca infectii. Se da de obicei dupa operatii. Plus ca trebuie sa vezi daca nu esti alergi la augmentin.
Antibioticele nu sunt bomboane si nu se iau dupa ureche. Vorbeste cu un medic

| oz_1736 a răspuns:

Augmentinul este mult mai puternic. Sa nu iei mai mult de 1 pe zi. Iti trebuie reteta

| Anonimul2700 a răspuns:

Caută răspunsul unui medic totuși