| RoxanaCher a întrebat:

Pot folosi vitamina K ca sa numai imi vina ciclul in luna respectiva? Va rog ajutati-ma! Peste doua zile plec la mare si o sa am o surpriza neplacuta!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| OneMoreGirl a răspuns:

Ooooff...sa fii fata este greu... si eu am fost in tabara si la fel mi sa inceput acolo ciclu. Asta e, cred ca mai bine lasi asa cum este decat sa iei ceva ce nu stii- sau cea mai buna metoda ar fi sa mergi la un doctor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine folosesti Ob-uri. Intri in apa fara nicio problema. dar cand iesi trebuie sa til schimbi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine folosesti calciu lactic, ajuta sa s termine repede ia 3 p zi

| mika99 a răspuns:

Din cate stiam eu, vitamina ca opreste hemoragia.
acum...nu stiu cat de indicat ar fi sa iei. din cate stiu exista in farmacii niste pastile care iti opresc ciclul menstrual pentru nu stiu cate zile, dar nu sunt tocmai bune pentru organism.
daca tii neaparat, poti sa dai o fuga pana la farmacie.
multa bafta:*

| iuly_7228 a răspuns:

Anul trecut am fost la mare si chiar in prima zi cand am ajuns acolo mi-a venit ciclu si am avut o hemoragie de 16 zile am fost la urgenta si mi-a zis sa iau vitamina ca pentru a mi se opri hemoragia dar degeaba tot am avut iar cand am ajuns acasa am fost la doctor si mia zis ca vitamina ca ajuta dar nu opreste ciclu.Anul acesta am fost iarasi la amre ieri am venit si iarasi mi-a venit ciclu si inainte de a ma duce la amre am fost la un alt doctor si l-am rugat sa imi dea ceva pentru a mi se amana ciclu si a zis ca nu poate sa imi dea nimic. Mia zis sa iau clorocalcin de 3 ori pe zi cate 20 de picaturi si mi se va amana pentru cateva zile si a avut efect dar am luat pe tot parcursul cat am astat la mare recunosc ca am avut dar mi-a venit cu 5 zile mai tarziu. distractie placuta!

| tyana a răspuns:

Nu sunt deloc indicate aceste metode, de oprire a ciclului menstrual, mai ales "dupa ureche"asa cum vrei tu sa procedezi. Daca ai ceva afectiuni nestiute se vor agrava iar in timp pot determina probleme nedorite.
Daca totusi insisti asupra acestei probleme, mergi la medic, intreaba-l ce trebuie sa iei, nu te lua dupa spusele celorlalti.Cu medicamentele nu e de joaca:ce altuia ii face bine tie iti poate face rau si invers.