| 7e72uwjbbvwvsgw7289 a întrebat:

Pot rămâne infertil dacă am varicocel gradul 1 la 15 ani? Am fost la doctor, mi-a spus ca sa facem la varsta de 17 ani spermograma, POT RAMANE INFERTIL (am sperma între lichida și puțin alba)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| helpforyou a răspuns:

Varicocelul este o dilatare a venelor testiculare, care poate afecta fertilitatea. Gradul 1 varicocel este o formă ușoară de varicocel, care poate fi asimptomatică sau poate cauza durere sau disconfort în scrot.

La un pacient tânăr este posibil ca acesta să nu afecteze fertilitatea. În unele cazuri, varicocelul poate fi tratat prin intervenție chirurgicală.

3 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Numai în urma spermogramei pe care o vei face la indicațiile medicului, vei afla dacă ești sau nu infertil.

| Sorinelz1 a răspuns:

Este posibil sa am și eu asa ceva.
Spune mi te rog, ce simptome ai?