| DeliaDelis a întrebat:

Pot sa fac avort la varsta de 16 ani fara sa includ si fara sa afle parintii de asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
30 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
http://www.contraboli.ro/......arintilor/
mda..trist dar adevarat.
poate vei duce la bun sfarsit acest avort/chiuretaj...dar la consecinte te-ai gandit? la viata ta de viitoare mamica/familista te-ai gandit macar o clipa? la coplicatiile care pot intervenii in urma acestui avort? cu siguranta nu.tu ai gandit ca daca patesti ceva, a ta familie ramane cu sechele?
oare de ce nu ganditi bine inainte sa faceti prostioare si sa va protejati pentru a evita astfel de situatii.
O zi buna:)

| darrio2007 a răspuns:

Nu poti. Exista prezervative. Daca foloseati, acum nu te durea capul.Copii fara minte.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU poţi!

Deoarece eşti MINORĂ, este necesar ACORDUL scris/semnătura unui părinte/tutore legal!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.provitabucuresti.ro/bioetica/avortul/proceduri-metode-avort

Toate cele bune.

| Fatamuntilor a răspuns:

Fara acordul parintilor NU.Dar ma intreb ce fel de mama ai tu daca nu a observat ceva suspect in comportamentul copillui ei.
E trist ca ajunge la avort la fete atat de tinere.Organele tale sexuale nu sunt dezvoltate, orice interventie prezinta un risc atat pentru tine cat si pentru medic.
Eu zic sa vorbesti cat mai urgent cu mama ta pana nu prea tarziu!

| milan9 a răspuns:

Mai bine renunti la o astfel de crima! :(

Scuze, dar părerea mea este că, dacă cineva NU POATE EXPERIMENTA PE PIELEA SA CHIURETA, atunci măcar să încerce să îsi imgineze ce vor simti persoana sfâsiată cu forcepsul (SILENT SCREEM –strigătul mut-; de ce documentarul spune tocmai "mut"? Pentru ca mama sa nu-l aude, nu se gândeste momentan la el, dar dupa regretabila sfâsiere în chinuri a micutului, nu va putea uita de el decât dacă-ti va împietri cu totul sufletul):

http://www.youtube.com/watch?v=gON-8PP6zgQ
http://www.youtube.com/watch?v=NXsXVcRvzCU

| milan9 a răspuns:

Încă din stadiul prenatal, copilul este 100% capabil să simtă durerea pentru că are deja format un sistem nervos functional încă din săptămânile PATRU-CINCI (din 40 cîte sunt de toate)!

| h3r a răspuns:

Îți asumi responsabilitatea! Orice-ar fi, mai devreme sau mai târziu părinții tăi știu! Iar o MAMĂ își cunoaște copilul. Mai ales, copila! N-o vei duce de nas.

Și tu și prostu' tău să vă vedeți de treabă.

| Vi003 a răspuns (pentru h3r):

Co-rect!
Diabla...applause

| h3r a răspuns (pentru Vi003):

Odododo!

>: D <

| wolder a răspuns:

Nu cred. Un avort costa si trebuie facut peste 18 ani.
Daca esti mai mica sunt niste proceduri si trebuie chemati parintii!
Putini doctori se baga sa faca avort minorelor ca sunt destule riscuri.
Stiu toate astea pentru ca m-am interesat eram intr-o situatie proasta si credeam ca este bolnav copilul, insa eu n-as face niciodata un avort.
Este un suflet si nu avem dreptul sa facem asta, e legea firii, este copilul tau, nu sunt deloc religioasa ca sa dau lectii biblice, sunt chiar ateu, insa e o gandire normala, as face asta doar daca as stii ca acel copil are malformatii, as alege asta ca sa nu-l chinui mai rau.
Ai mai multa grija si protejeaza-te exista atatea metode in ziua de azi.
Si daca chiar reusesti sa faci un avort fara sa afle mama ta, tot isi va da seama, vei sangera, va trebui sa stai in pat si e greu.

| HueyFreeman a răspuns:

Eu zic ca prezervativele-s mai ieftine. Dar na, oi fi mai inapoiat.

| RedNose a răspuns:

Pana la 18 ani nu ai voie decat cu acordul parintilor sa faci acest lucru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca aveai peste 18 ani, puteai. Asa, la varsta ta, fara parinti, nu poti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, si nu mai o invinovatiti doar pe ea, vina ce mai mare o poarta boulala de magar care i-a facut "cadou" sarcina nedorita

| MisterRip a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai sa mergem dupa el si sa-l aranjam nitel laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa faci dar iti trebuie semnatura pe propria raspunere si banii de avort!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana la 18 ani nu poti semna nimic fara parinti, deci nu. Ce lege stupida.

| DomnişoaraClannad a răspuns:

Nu poţi fară părinţi.

| 1DeadMemories a răspuns:

Degeaba ii mai spuneti acum de prezervativ, contraceptii blabla.In primul rand, cand te prezinti sa faci un chiuretaj, iti cere un act de identitate, n ai cum sa i fentezi ca esti minora. Discuta cu parintii sau o alta ruda apropiata, mergi la consiliere pentru ceea ce ai patit.Nu i usor, dar nici capat de viata, orice sut in cur, e un pas inainte.

| wrath007 a răspuns:

NU. Un mare Nu, esti inca mica si nu cred ca poti sa faci asta pe cont propriu!

| bunicisibuni a răspuns:

Da,doar dacă mergi la ginecolog cu o persoană majoră și cu aprobarea unui părinte.

| MisterRip a răspuns:

Am o intrebare delia delis laughing. Ti-a placut viata la maxim? Acum sa-ti placa si consecintele... Ma intreb ce dracu aveti in cap. La 16 ani sa avortezi, e groaza. Băăă reveniti-văwinking

| DooM a răspuns:

Poti face avort la orice varsta dar cu parinti. App ai auzit de prezervativ?

| Raul5765578 a răspuns:

Se poate face avort la orice varsta dar numai cu acordul parintilor

| Chupulix a răspuns:

Normal la varsta asta nu poti fara parinti, dar poate gasesti pe cineva care vrea si asa, insa, stii tu, ai nevoie de ceva mai multi bani ca sa ii oferi.

| Anonimusxxxxx a răspuns:

Nu.

| RocketShip a răspuns:

Fara acordul parintilor nu se poate si oricum cred ca doar la 18+ iti face avort pentru ca este prea riscant. mai bine nasti copilul. saracul nu merita sa moara pentru ca are doi parinti prosti care nu au auzit de prezervative

| docil a răspuns:

Nu prea cred! vrei sa discutam in privat?

| euuuu a răspuns:

Poti si fara acordul parintilor daca ai suma necesara! Dar nu este o experienta tocmai placuta. Chiuretajul lasa urme, cele mai dureroase sunt cele psihice. Bafta!

| Catalin_Pirvulescu_1997 a răspuns:

Da poti face avort. NU, nu fara parintii tai.