| Viitorulapropiat a întrebat:

Pot să ma duc singur la un medic psihiatru avand in vedere ca am 15 ani? Si trebuie sa fac programare,nu? Am nevoie sa merg pentru a-mi prescrie niste medicamente, iar mama nu vrea sa meargă cu mine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, poti merge singur la psihiatru. Ai nevoie de o programare si de trimitere de la medicul de familie (fara trimitere trebuie sa platesti consultatia). Medicul te va consulta si va decide daca trebuie sa iti prescrie tratament si anume ce tratament iti prescrie (nu poti solicita tu un anumit tratament)

3 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

Da este nasil ca esti minor si va necesita aprobarea parintilor, eu am vrut dar na fiind adult pot merge oricand fara stress, ideea este ca mamei tale ii se pare ciudat si ca o sa vb lumea ca esti nebun, chestie comunista prost adaptata pentru capitalism, numit habbit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact asa am patit si eu, numai ca eu am 16 ani, trebuie sa faxi in felul urmator:Te duci la doctorul de familie, sa iti faca o trimitere, trimiterea ii valabila o luna. Dupa aceea mergi intruna din zilele acelea la psihatrie infantila, caci ai numai 15 ani ai grija la psohatrie infantila. Mergi la o clinica din apropierea ta si iti procuri un bon de ordine si astepti, cand iti vine randul te duci in cabinet, te prezinti cine esti si spui ce problema ai, nu uita sa ai buletinul la tine.

| tril a răspuns:

De ce sa-ti prescrie medicamente? Ai mai fost la el? Daca e nevoie pentru continuarea tratamentului, incearca sa mergi singur. Da, cu programare. Medicul va decide daca ti le mai prescrie sau nu.