| Sara2 a întrebat:

Pot sa mai iau un dulcolax daca am luat duminica unul? Ce alte remedii bune știți pentru constipație? Am încercat ulei de masline pe stomcul gol și prune uscate cu kefir și apă, da pur și simplu nu mă ajută.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poti lua doua pastile odata si o sa vezi tu ce o sa fie o sa te c nonstop.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bea multa apa cu ceva zahar si ia supozitor

| alina2k18 a răspuns:

Ceai Sveltaflor sau ceai de crusin.
2pliculete la o cana.

| existential a răspuns:

Eu dulcolax iau cate 2 seara la culcare si unul dimineata urmatoare dupa micul dejun. La mine isi face efectul la vreo 24 ore dupa prima administrare.
Alte remedii:
- mers in ritm alert / alergare / inot zilnic
- sa te ridici de pe scaun la 30 minute ca sa mergi putin
- legume crude si fructe 400-600 g/zi
- painea integrala (neagra)
- o cafea in timp ce iei micul dejun sau dupa
- lichide macar 1, 5 litri / zi
- 3 mese / zi
- sa eviti alimentele care constipa
- sa eviti balonarea si alte probleme de digestie
- tarate de psyllium 2 lingurite intr-o cana cu apa, 30 minute inainte de micul dejun
- ulei de parafina 2 lingurite seara, inainte de culcare
- sennalax 2-3 pastile la culcare si inca unul a doua zi, daca mai e nevoie
- poti merge si la un gastroenterolog pentru pastile care stimuleaza motilitatea intestinala
Rezultatele nu apar imediat, e posibil sa dureze mai multe zile.
Vezi sa nu dai in cufureala big grin

| gabicoo a răspuns:

Supozitoare cu glicerină!

| darrio2007 a răspuns:

Alimentatia ti-ai schimbat-o? Consuma mai multe lichide pe vremea asta calduroasa.

| Simpatic a răspuns:

Da, poti lua

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Lasa medicamentele si sfaturile unor neaveniti de pe aici! Ia legatura cu medicul de familie! Pe termen lung o cura cu suc de rosii m-a rezolvat pe mine. Am baut cate un pahar dimineata la pranz si seara. Doar ca remediile naturiste isi fac efectul mai greu.

Bula
| Bula a răspuns:

1. NU consuma nici un fel de mancare, care produce constipatie! (orez, afine, carne rosie prajita, cas, branza de oaie, paine si biscuiti uscate, etc.
2. Consuma mult lichid rece sau la temperatura camerei: ciorbe, supe de fructe si de legume, apa, lapte
3. Poti consuma combinatii de mancaruri care produc diaree (usoara): suc de rosii, corcodusi galbeni, suc de mere, etc., urmat de o cana de lapte sau apa,
4. Seara, inainte de culcare, inghite 2-3 linguri de ulei, urmat de o cana mare de lapte

| Legion7X a răspuns:

Cafea cu lapte de la un tonomat + 15 min 20 min mișcare plimbare, sau alergare. Are efect puternic de înmuiere.

| Zuzu1991 a răspuns:

Sanalax cu crusin, si lichide multe
sanalax si ciocolax sunt pur naturiste, spre deosebire de, ducolax care e numai chimic

in plus prunele uscate sunt slabe

totusi, daca, chiar vrei, combinatia care bubuie, e lapte (sau o lactata lichida - sana, chefir, iaurt, etc.) prune (dar nu uscate) varza acra si fasole boabe fiarta doar odata... or sa te raporteze vecinii ca faci atac chimic big grin

| Jany123Jane a răspuns:

Dulceata de visine/ corcodușe, de dimineață. Supozitoare, dulcolax. Pe ala poti sa il iei in fiecare zi...cred. Mie imi e rau cand iau.
Compot, inainte de culcare.