| alexCELmare a întrebat:

Poti face cheaguri de sange daca pui spirt pe rani? poti pati ceva daca pui spirt pe muscaturile de tantar si pe aceeasi muscatura sa pui de mai multe ori pe zi?
FUNDA

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aiurea! Spirtul este pentru curatirea ranilor. Nu patesti nimic. E chiar indicat.

6 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Nu, nu am auzit asa ceva. totusi e mai bine sa folosesti in loc de spirt apa oxigenata sau iod. eu sunt voluntar pe ambulanta si nu tratam niciodata ranile cu spirt (nici macar nu avem asa ceva in ambulanta).

| Naяutσ a răspuns:

Nu, n-ai sa patesti nimic.

| SucDeGuava a răspuns:

Eu puneam tot timpul cand eram la tara spirt pe ciupiturile de tantar. Diminueaza umflatura. Punand de mai multe ori pe zi doar grabeste procesul de vindecare.

| Danciu821 a răspuns:

Recomand sa te duci la un doctor

| AnonimD a răspuns:

Nu in nici un caz

| alexCELmare explică:

Multumesc pentru raspunsuri apreciez toate raspunsurile asa ca imi e foarte greu sa aleg un castigator dar toata lumea primeste vot