| AvalohAlyn a întrebat:

Poți găsi vindecarea de depresie și anxietate citind anumite cărți în domeniu? De vindecare, de sănătate..etc
Luând și Prozac in continuare.
Vreau sa știu dacă te poți vindeca practicând metode din carti.
Unii oameni zic pe internet că i-a vindecat cartea "cutare" și le-a schimbat viața.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Bruno92 a răspuns:

Ai rezistenta la tratament de aceea nu ti s-a vindecat, nu prea poti scapa de depresie avand in vedere ca e cronica doar sa o tratezi sa nu ajungi la suicid. De anxietate poti scapa, dar daca e generalizata nu prea fiindca o ajuns in stadiu cronic. Ai putea sa mergi la un psiholog ca sa scapi de anxietate. trebuie sa iesi din zona de confort altfel nu faci nimic, pastile pentru anxietate, toate dau ca efect advers, secundar alte simptome de anxietate, sau dupa ce le intrerupi reapar simptomele mult mai grave si da adictie. Daca le intrerupi brusc de mai multe ori ramai cu "mici sechele "
Depresia este o boala foarte complexa care are sute de cauze nu doar una la fel si anxietatea. Anxietatea e cauzata de frici irationale, uneori simptomele sunt nedefinite nu au o cauza anune, dar ce cele mai mukte ori e cauzata fiindca noi suntem interesati de ea' prin proprile proiectii mintale si ganduri din prea mult trecut sau viitor.
Daca anxietatea ta e fara tremor te sfatuiesc sa iesi cat mai des din casa daca te izolezi se adanceste si mai tare, comunicarea e cheia vindecarii si exercitiile fizice, exercitiile de respirat si psihoterapia cognitiva comportamentala.
Deci amxietatea are la baza frici care de cele mai multe ori sunt fictive ele nu exista in fata ta, propria minte o alimenteaza fiindca asa ai invato tu.
Si eu am anxietate serioasa si de multe ori imi proiectez ca din nou mi se va face rau, sau imi proiectez un esec desi nici macar nu am incercat sa vad daca e asa sau nu. Spune-i medicului ca ai rezistenta la tratament. Te poate ajuta xanaxul cu anxietatea daca e puternica dar trebuie sa le iei o luna 2 luni si dupa sa scazi doza la recomandarea medicului.
Cand vei iesi afara din casa si nu o sa mai simti tremur sau alte simptome ce le simteai inseamna ca deja ai dat in psihoza. Trebuie obligat, fortat sa iesi din casa chiar daca iti va fi foarte greu si trebuie des sa o faci. Trebuie sa ai incredere in tine si asta numai prin practicarea unui sport iti va reda increderea de sine. Joggingul e echivalent cu o saptamana de pastile anti anxietate daca nu cumparati o banda de alergat si pune o la tine in camera langa geam si deschizi geamul. faci zilnic si o sa vezi o ameliorare a anxietatii si a depresiei dar nimic nu se compara cu alergatul in aer liber.
Schimba psihiatrul daca crezi ca tratamentul indicat de el nu te ajuta. Deci nu uita anxietatea are la baza frici nejustificate, ireale.

1 răspuns:
| Dana2103 a răspuns:

Daca iei prozac in continuare, inseamna ca nu te ai vindecat. Ideea e sa devii independent de tratament.