| nicandrei98 a întrebat:

Poti muri de la sideremie crescuta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cяιss a răspuns:

SIDEREMÍE s.f. Prezența fierului în sânge

7 răspunsuri:
| Anonima568 a răspuns:

Sideremia defineste concentratia procentuala de fier din plasma.

Continutul de fier al sangeului circulant din organism se repartizeaza in doua sectoare: In eritrocite, in structuram hemoglobinei ( aprox 3g ) In plasma ( cca 3 mg )

| georgiana_1628 a răspuns:

Sideremia defineste concentratia procentuala de fier din plasma.
Continutul de fier al sangeului circulant din organism se repartizeaza in doua sectoare: In eritrocite, in structuram hemoglobinei(aprox 3g) In plasma (cca 3 mg) funda? big grin big grin

| mihaela04 a răspuns:

Prezenta fierului in sange.

Răspuns utilizator avertizat
| nadylovehim a răspuns:

Sideremie

Sideremia defineste concentratia procentuala de fier din plasma.

Continutul de fier al sangeului circulant din organism se repartizeaza in doua sectoare: In eritrocite, in structuram hemoglobinei ( aprox 3g ) In plasma ( cca 3 mg )

Valori normale

Nou nascuti: 180 - 200 ml plasma

Copil sub 1 an: 60 - 75 ml plasma

Barbati: 100 - 160 ml plasma

Femei : 90 - 130 ml plasma ( 50 -90 ml plasma in perioada de sarcina )

Cresteri anormale

Cauzele hipersideremiei pot fi:

• Hemocromatoze

• Hepatita acuta virala

• Eritropoieza diminuata: anemii aplastice, anemie pernicioasa etc

• Anemii sideroacrestice (tulburari in distributia fierului etc)

• In primele zile dupa o hemoragie acuta

• Anemii hemolitice

• Lipsa de fixare a fierului in celule reticulare ( sindromul Shahidi Mathan Diamond )

Scaderi anormale

• Hiposideremia poate aparea in urmatoarele cazuri:

• Carenta generala de fier: cloroza ( anemia fetelor la pubertate ), anemia prematurilor etc

• Infectii si tumori maligne ( aspect relativ, prin focalizare in procesul lezional )

• Postoperator (in primele saptamani)

• Hiperfunctie a macrofagelor

• Eritropoieza crescuta ( post-hemolize, post hemoragii cel mai frecvent cronice )

• Atransferinemia congenitala

Avitaminoza C ( scorbutul )

| msk a răspuns:

poti sa mori de la orice, oricand.

| Anonima568 a răspuns:

@giorgiana : e usor sa apesi " copy " si " paste " Nuuuu?! raised eyebrows