| SatinEffect a întrebat:

Poti sa ai o alimentatie sanatoasa si daca nu mananci mancare gatita si te bazezi mai mult pe sandvisuri?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mancarea sanatoasa este consumul echilibrat a cel putin 40 de componente NATURALE de alimente intr-o saptamana, sub diferite forme, echilibrat.
Un sandvis nu prea contine componente naturale, in schimb poate fi plin de grasimi si chimicale daunatoare, mai ales daca consumi cantitati mari. "Racoritoarele" servite alaturi sunt si mai daunatoare.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti, aceea fiind o manacarea total nesanatoasa si in timp iti va afecta sistemul imunitar si organele interne, hormonii de crestere samd.
iata acesta este unul din motivele pentru care un copil de 14 ani trebuoei sa locuiasca cu un parinte, care sa-l hraneasca normal si sanatos, fiindca varsta ta este critica, iar dezvoltarea ta va avea de suferit, din cauza mancarii neadecvate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. Dar și sandvișurile, depinde ce pui în ele. La mâncarea gătită, la fel.

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu,pentru ca de obicei sandvi-surile contin mancare procesata. Astea merg cel mult la scoala.
Daca nu stii /nu ai timp de gatit sunt locuri unde poti gasi mancare gata gatita.

| Frank51 a răspuns:

100% dacă în acel Sandwich există toți micro și macro nutrienții necesari pentru corp.

| Brizbriz a răspuns:

Nu

| oglindasultanului a răspuns:

Desigur, conteaza ce pui in ele, daca mananci numai fripturi fara paine, nu e mancare sanatoasa, iti trebuie si "salata", care o poti adauga in sandvis.

| LordCristobal a răspuns:

Nu,nu te poți baza numai pe sandvișuri.Trebuie sa ai o alimentație cat de cat diversificata care sa includă legume, fructe, lactate, carne și paste făinoase.
Sandvișurile sunt bune pentru școală sau când pleci la drum.
Trebuie sa mai mănânci și o ciorba sau altă mâncare gătită.

| SharpEagle a răspuns:

Sandwich inseamna "ceva" cu paine.
Intrebarea este: care e acel "ceva" (uri)?
Daca mananci, de exemplu, sandwich cu rosii, salata, castraveti, ardei, branza, ou fiert, piept de pui, file de peste, masline samd atunci nu vad nici o problema. Mai adaugi si un chefir pe langa si te-ai "scos".
Dar daca mananci sandwich cu mezel, cascaval, branza topita, burger si alimente de acest gen, atunci nu-i-a buna.

| LittlePoppy a răspuns:

Nu.

| geo69 a răspuns:

Evident ca nu este o alimentatie sanatoasa.Mancarea gatita este foarte importanta, indiferent de varsta