| Andrelo94 a întrebat:

Prea știu unde să mai mă duc,ce să mai fac,ce analize să mai fac,de la începutul anului tot am durere în partea dreaptă sub coaste,am fost la medic mi-a făcut test Helicobacter a ieșit pozitiv,am urmat tratamentul m-am simțit o perioadă bine,iar au început dureri nu la fel dar simt un disconfort,am fost iarăși la medic,am făcut CT toracic-abdominal-pelvin, Colono CT totul perfect, doar niște hemoroizi interni și spindiloliza l5 stânga unilaterală,după am fost la urină, am făcut toate testele de urină, după la sânge de 3 ori,am făcut testul pentru toleranță la alimente,și acum de curând o endoscopie digestivă superioară,totul este ok,mi-a spus ca totul este perfect,durerea din partea dreaptă nu e singura mea îngrijorare sau singura problemă de sănătate mai am și o durere între omoplați,mai ales dimineața când mă trezesc,gât înțepenit,pocnituri în spatele gâtului,atunci când împing umeri se aud niște pocnituri între omoplatul stâng și umăr,mă doare capul,câteodată mă înțeapa m zona gâtului pe laterale mă ales cave ridic ceva cat de cat greu,am mai tot timpul un fel de tremur în corp,mai ales când cineva mă trezește brusc simt ca mi se zbate corpul dar pe interior ca în exterior nu se observă nimic,văd în câmpul vizual niște linii micuțe negre ca o gaza mai ales la lumina și pe un fond alb,și mai văd mă lumină niște musculițe albe,îmi vine stare de rău"greață" fără să fac mai nimic, pur și simplu sunt la muncă fac ceva și deodată apare acea stare,precizez ca mai am și niște înțepături în partea stângă a pieptului la pectoral,de fapt am înțepături prin tot corpul să zic așa, îmi vine să plâng pentru ca Nu stiu ce am și ce analize să mă fac, citesc tot felul de prostii pe internet și după le simt de parcă aș avea și eu, am făcut analize în 2 țări diferite și am schimbat diferiți doctori,și analizele sunt bune, și mă de curând mă stresez cu o umflătură n zona cotului, care nu mă doare și care o am de cca 5 ani cred ca este lipom,ma doare dacă apăs tare pe ea,nu și-a schimbat forma de când o știu și una în zona pieptului mai mică, și tot așa nu și-a schimbat forma și nu se evidențiază deloc prin piele, posibil sa ma stresez prea tare de la orice?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Se pare ca ti-ai indus un stres masiv, de aici si durerile astea peste tot.
Ai mare nevoie de un concediu care sa te relaxeze si sa te apuci serios de sport.
Sanatate multa si relaxare usoara!

| Andrelo94 explică (pentru Violleta2022):

Trebuia să-mi iau in septembrie dar l-am anulat,Nu stiu de ce am făcut asta, știu ca sunt stresat totul mi-a pornit de la probleme cu Helicobacter, m-am insinuat ca am tot felul de bolii, și de atunci orice mă stresează, dacă am ajuns să visez și noaptea ce gândesc ziua, astăzi am fost la medic și mi-a recomandat fizioterapie și după un psiholog!

19 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Nu ai spus ce vârstă ai!

De Helycobacter pylori greu scapi: trebuie să urmezi tratamentul - care este foarte dur - și să ții un regim alimentar strict.

| Andrelo94 explică (pentru gabicoo):

Am 30 ani!

| Andrelo94 explică (pentru gabicoo):

Am refăcut testul și e negativ, și n-am ținut niciun regim! Mananc regim și nu e ca și cum n-am poftă de mâncare!

| Andrelo94 explică (pentru Andrelo94):

Mănânc normal*

| gabicoo a răspuns (pentru Andrelo94):

Să eviți cașul proaspăt că ăsta ajută infecția să recidiveze.

| Andrelo94 explică (pentru gabicoo):

Mersi,dar de restul simptomelor ai vreo ideee, faza cu Helicobacter ma îngrijorează cel mai puțin!

| StudentLaMedicina a răspuns:

Trebuie să faci tratament de eradicare a H pylori cu Antibiotice şi PPI ca Omez de exemplu.

| Andrelo94 explică (pentru StudentLaMedicina):

Mulțumesc pentru răspuns, e posibil să/mi fi apăru iar această bacterie debia am scăpat de ea, faza ca nici în România și nici în Danemarca nu mi-a spus să țin un regim anume, doar fără acid și băuturi alcoolice, alcool nu consum d fel și sucuri la fel!

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru Andrelo94):

Nu trebuie să ții un regim anume. Ce au zis este exact ce trebuie să faci.

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru Andrelo94):

Dar cum ai făcut testul? În timpul unei endoscopii? Şi celălalt pe care l-ai făcut de a ieşit negativ cum l-ai făcut şi unde? Nu îmi imaginez că în Danemarca cineva ți-a repetat testul.

| Andrelo94 explică (pentru StudentLaMedicina):

L-am făcut pe cale fecala!

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru Andrelo94):

Amândouă?
Atunci când iese o dată pozitiv, nu ai de ce să testezi tot timpul. Faci tratamentul de eradicare şi ar trebui să scapi.

| Andrelo94 explică (pentru StudentLaMedicina):

Am făcut testul din materiale fecale odată mi-a ieșit pozitiv și după l-am repetat să văd dacă am scăpat de el, așa mi-a recomandat doctorul de aici, și endoscopia mi-am făcut-o pentru ca tot n-am scăpat de acele arsuri în capul pieptului, stare de greață și durere mică în partea dreaptă!

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru Andrelo94):

Doctorul de aici de unde? Din România? Deci ai repetat după tratamentul de eradicare - atunci îți poate da fals negativ de la PPI şi antibiotice. Trebuie să laşi să treacă ceva timp, poate luni până să îl refaci. Arsurile sunt tipice la H pylori. Ar trebui să îți facă testul din biopsie.
Oricum ar fi încearcă să continui să iei PPI (Omeprazol sau Pantoprazol orice luai tu înainte) în fiecare dimineață.

| Andrelo94 explică (pentru StudentLaMedicina):

Iau nexium, dar de 2 săptămâni nu mai iau nimic

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru Andrelo94):

Acum că ai luat pauză două săptămâni este perfect să repeți testul de H pylori. H pylori iese fals negativ când iei antibiotice sau PPI (cum e Nexium) de asta îți recomand să faci testul iar (eventual prin gastroscopie) şi să repeți tratamentul de eradicare cu Amoxicilină şi Claritromicină. Şi desigur Nexium. După tratamentul de eradicare ar trebui să repeți testul după 4 săptămâni. Printr-o metodă non-invazivă.

| Andrelo94 explică (pentru StudentLaMedicina):

Ce înseamnă,gastrocopie,dacă înseamnă endoscopie nu mai fac,am făcut-o odată și nu-mi mai trebuie e destul de nasol,o să repet din materiale fecale am auzit ca și asta e destul de ok,dar e posibil să nu fi omorât acesta bacterie,am luat schema triplă, claritocimina, amoxicilina, metranizadol, faza e ca am arsurile astea o stare de greață care vine și dispare și mi se taie respirația preț de secundă și tot așa apare și dispare!

| StudentLaMedicina a răspuns (pentru Andrelo94):

E foarte posibil să nu fi scăpat de H pylori. Câteodată trebuie să faci cura asta de mai multe ori. Ce descrii tu aici e tipic de la acid, deci H pylori.